Чудите се как да завършите стените при ремонт или ново строителство? Дилемата между традиционната мазилка и съвременния гипсокартон е често срещана. Нека разгледаме дали гипсокартонът наистина може да бъде алтернатива на мазилката.
При строителство или ремонт всеки се стреми към по-евтини, по-прости решения и като такава през последните години стана популярна сухата мазилка, т.е. плочите от гипсокартон.
Платформата Daibau.bg, на която, наред с други, са регистрирани и над 1000 фирми, занимаващи се с поставяне на гипсокартон, проучи дали плочите от гипсокартон може да заменят традиционната мазилка.
Как се монтират плочите от гипсокартон?
Плочите от гипсокартон станаха много популярни през последните години. Това са плочи с гипсова сърцевина, покрита от двете страни с картонени листове, т.е. между картонените панели има гипсов пълнеж. Плочите от гипсокартон се използват за издигане на преградни стени, т.нар. "сухо" строителство или за облицовка на съществуващи.
Може да се монтират върху конструкция от метални профили или да се залепят директно към съществуващите стени. В първия случай, конструкцията или рамката най-напред се укрепва към стените, а след това плочите от гипсокартон се закрепват към тях с винтове. Гипсокартонът се нарязват на желаните размери и се окрайчва, като при монтажа се повдига на един сантиметър от пода с разделители, т.е. циментови подложки, за да не поема влага.
За да се подобри изолацията, между конструкцията и панелите се поставя изолационен материал, обикновено минерална вата. Разстоянието между стената и гипсокартона позволява и разполагане на ел. инсталациите. Накрая се извършва класическата повърхностна обработка на стената: шпакловка, боядисване, възможно е и лепене на фаянсови плочки.
Във втория случай плочите от гипсокартон може да бъдат залепени директно върху подготвената стена, по която са отстранени всички повреди. Първо се нанася покритието за закрепване на плочите и след това те се залепят, нарязани на съответните размери. По-късно проверете дали плочите са нивелирани с либела. След като всичко изсъхне следва армиране, шпакловане и боядисване. Лепенето на плочите директно към стената е практично решение, ако няма нужда от разполагане на инсталациите и ако стените са равни.
Предимства на поставянето на плочи от гипсокартон
Ще разгледаме предимствата и недостатъците на гипсокартона спрямо мазилката.
• По-бърза работа - гипсокартонът позволява по-бърза работа, със значително по-малко бъркотия. Поставянето на плочи от гипсокартон съкращава работата, в сравнение с полагането на мазилка. По-краткият период на сушене на материалите, по-лесен демонтаж в случай на повторно преустройство. Работата с плочи от гипсокартон е несравнимо по-чиста.
• Възможност за разполагане на инсталации и изолации - позволява последващо разпределение на електрически и други инсталации. Поставянето на плочи от гипсокартон върху конструкцията ще предпази стените от напрежение. Освен това има възможност за поставянето на изолация.
• Преустройство на по-стари сгради - плочите от гипсокартон са отлично решение в този случай, особено ако говорим за лошо изолирани сгради. Чрез добавяне на изолация ще се подобри енергийната ефективност, както и звукоизолацията. Получават се идеално равни стени.
• По-ниски цени - плочите от гипсокартонса по-достъпни от зидарията и класическата мазилка. Цените както на материалите, така и на изпълнението на работата е по -ниска. Облицовката на стените с водоустойчиви плочи от гипсокартон струва около 16 лева/m2. Цената на обикновена преградна стена е между 35 и 39 лева/m2.
Недостатъци на плочите от гипсокартон
Класическата мазилка, обаче, има и някои предимства пред "сухото" строителство с гипсокартон.
• Стените са по-податливи на повреди - стените от гипсокартон са по-податливи на повреди от класическите стени с мазилка.
• По-ниска носимоспособност - тухлените, измазани стени са с по-висока носимоспособност и издържат безпроблемно на по-големи натоварвания, като монтиране на по-тежки рафтове. Плочите от гипсокартон имат ограничения, що се отнася до товароносимостта, т.е. монтаж на по-масивни елементи.
• Намаляват се размерите на помещенията - един от недостатъците при използването на гипсокартон е, че размерите на помещението се намаляват с около 5 cm на стена. Този недостатък ще се отрази особено в помещения с по-малка квадратура.
Монтажът на плочи от гипсокартон изисква квалифициран и опитен професионалист. Ако ви е необходим, може да го потърсите в гореспоменатата платформа Daibau. Ако все пак сте привърженици на добрата стара мазилка, на нея са регистрирани над 300 фирми за изпълнение на ръчна мазилка и повече от 250 за машинна мазилка.
Снимки: iStock Photo