Гробницата на Севт III бе инспектирана спешно след свлачището

Тракийската гробница в Казанлък изложена на риск

21.03.2015 | 19:10
Гробницата на Севт III бе инспектирана спешно след свлачището
Гробницата на Севт III бе инспектирана спешно след свлачището

Гробницата на Севт III ще се инспектира спешно, стана ясно след извършена спешна инспекция на място на 21 март 2015, направена по поръчка на министъра на културата Вежди Рашидов.

В най-кратки срокове Министерство на културата трябва да изготви експертиза за размера на пораженията, причинени от дъждовете на тракийската гробница на Севт III край град Шипка.

Димитрийка Ангелова, главен директор на Инспектората за опазване на културното наследство смята, че няма гаранция дали и колко средства ще бъдат отпуснати за реконструкция на съоръжението, тъй като според нея парите в специалния фонд за спешни ремонти на културни недвижимости са едва 500 хил.лева.

Община Казанлък подаде сигнал за двуметрова яма, зейнала в насипа на могилата Голяма Косматка, под която е гробницата на Севт III дойде на 19 март 2015.

Тогава стана ясно, че пръст се сипе в коридора на тракийската гробницата.

Гробницата на Севт III е затворена за посещения на туристи през февруари 2015.

„Налягането на земната маса във връзка с обилните дъждове е започнало рушенето на тези стени, падане на камъни, свличане на пръст.

Вследствие на което се е образувала и дупката.

Министерството на културата е подало заявка за средства във връзка с проблемите на Голямата Косматка, а дали ще получим пари или яма", казва Димитрийка Ангелова, Инспекторат за опазване на културното наследство.


Пропадането на земната маса в могилата Голямата косматка, където е тракийската гробница започнало още в началото на 2015.

От дромуса на гробницата са извадени повече от 5 кубични метра пръст, изсипала се вътре в световноизвестния паметник на културата от Долината на тракийските владетели.

Служителите на музея „Искра” в Казанлък покрили ямата с парче балатум и спрели достъпа на турсти.

Археологът Диана Китова, един от откривателите на прочутата гробница, изрази силно притеснение за имиджа на България пред света, заради състоянието на световноизвестния  паметник на културата.

„Предстои откриването на тракийската изложба в Лувъра. Има опасност, ако те пожелаят да снимат по обектите, откъдето произхождат артефактите за изложбата, България целокупно да се изложи. Това никак не е добра визитна картичка за страната ни точно в този момент. Отделно този обект носи приходи на хората в общината", каза археологът Диана Китова.

Вижте как изглеждаше през 2009 гробницата на Севт III в галерията в ляво.

 

Още в началото на 2015 археолози поискаха да се преосмисли порочната практика тракийските могили да се проучват с години. През това време те са оставяни отворени.

Археолозите настояват разкриването на тракийските могили да върви паралелно с опазването им.

Важен е и синхронът между специалистите-архитекти и археолози.

„Археолозите обикновена са последните хора, които са търсени когато се прави защитна сграда или социализация на голям археологически обект", казва археологът Диана Китова.

Гробницата на Севт III бе разкрита през 2004 г. от екипа на покойния д-р Георги Китов. В нея бяха намерени бронзовата глава на владетеля и златния венец, които ще бъдат изложени на 15 април в Лувъра.