След четирите случая на деца с менингит само за седмица, и здравните власти, и експертите са категорични - няма място за паника и няма огнища на заразата.
Но притесненията на родителите остават, а с тях и основните въпрос - как се разпознава болестта и трябва ли да се поставя ваксина, която не е задължителна в имунизационния календар.
В момента у нас три деца се лекуват от менингококова болест – две в София и едно в Пловдив.
Едното от децата в София, 11-годишно момче, вече е изписано от инфекциозната болница. Брат му, който е на 13 години, остава в по-сериозно състояние в педиатричната болница "Проф. Иван Митев".
Още от вчера здравните власти обсъждат включването на ваксината срещу менингит в препоръчителния имунизационен календар. В момента тя не присъства нито в задължителния, нито в препоръчителния списък, но може да бъде закупена в аптеките.
Предлаганата ваксина обаче предпазва само от тип А, докато най-разпространеният в България е тип Б. За съжаление, ваксината срещу този щам няма разрешение за употреба у нас и не може да бъде внесена.
"Един сериозен епидемиологичен проблем с този причинител е така нареченият айсбергов феномен. Имаме малко хора, които боледуват и имат изявена симптоматика, но се счита, че на един заразен се падат 1800-2000 здрави заразоносители. В големите градове здравите заразоносители могат да бъдат до 50 хил., като те могат да предават заразата на контактните, които, ако имат фонов риск, могат да се разболеят", коментира епидемиологът д-р Христиана Бацелова.
"При менингококовия менингит началото е много остро и е характерна триадата – много висока температура, силно главоболие, което обхваща цялата глава, и повръщане. Повръщането се характеризира с много остро начало - внезапно и неочаквано както при деца, така и при възрастни", посочи тя.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR