От твърда подкрепа за изборен референдум едновременно с местните избори на есен до оценка, че речта на президента е била загуба на време за парламента - в този диапазон се движиха политическите коментари в Народното събрание след речта на Росен Плевнелиев на 19 март 2015.
В речта на президента Росен Плевнелиев на 19 март 2015 пред Народното събрание БСП не хареса оценката, че е бил постигнат политически консенсус.
Абсурдно според Михаил Миков е да се говори за икономически растеж, когато се залагат бюджетни дефицити, покривани със заеми.
"Приказките за консенсус не пораждат доверие в българските граждани. Защото консенсусът се превръща в изтрита мантра на прехода, който увеличи неравенствата,. На прехода, който внесе несправедливост", каза Михаил Миков, председател на БСП.
ДПС заподозря неназовани мотиви зад идеята за задължително гласуване и призова президента да каже какви са те.
Лютви Местан упрекна държавния глава, че не е споменал нищо за езика на омразата и за демократичността на управлението.
"Най-силно кънти отсъствието на най-важната тема- демократична ли е днешната власт. Демократична ли е формата на днешното управление? Президентът бяга от тази тема.
Пò му отиваше на президента да издигне високо глас срещу езика омразата . Президентът мълчи по тази тема, мълча и днес.", каза Лютви Местан, председател на ДПС.
ГЕРБ защитиха президента и упрекнаха опозицията, че се е отнесла с неуважение към държавния глава.
Цветан Цветанов застана зад идеята за изборен референдум през есента.
"Ние сме длъжни да се съобразим с желанието на българските избиратели и да дадем възможност за това дали те искат задължително гласуване, дали искаме електронно гласуване и дали искаме ли да въведем мажоритарния елемент, който е много важен за присъствието на политиците в политическата сфера", каза Цветан Цветанов, зам.-председател на ГЕРБ
Реформаторският блок подкрепя идеята за изборен референдум заедно с местния вот.
"Едната е да се посочат приоритетите на държавата в рамките на 2015 година, другата е да се успокои тона защото се намираме в период след 100 те дни на правителството, а и преди местни избори, в които от страна на опозицията виждаме едно нека да се изразя меко- излишно изстрастяване на политическия живот", каза Радан Кънев, съпредседател на Реформаторския блок.
Патриотичният фронт сравни речта на Росен Плевнелиев с новогодишно обръщение, в което лисва само поздравлението за Новата година.
Атака сметна, че 25-те минути са били загуба на време.