fallback

Туристи по следите на корупцията в Чехия

Посланически пост в България бил предложен като подкуп на депутат в замяна на политическа подкрепа.

05.04.2012 | 13:00

Нова форма на туризъм набира скорост в Прага – обиколка на обекти, свързвани с корупция. Под надслов “Най-доброто от най-лошото” агенция CorruptTour (corrupttour.com) показва на желаещите дефектите зад красивата фасада на чешката столица.

Тематично селектираните турове по 2-3 часа (и цена 25 евро) светкавично разбуниха духовете. Болница с лоша слава издига финансова преграда за нежеланите гости, кметството тръпне от очакван наплив, а държавни инспектори вече проверяват агенцията.

ОСНОВАТЕЛЯТ НА CorruptTour твърди, че искал да обърне обичайната ситуация, в която корупцията се храни от бизнеса. Явно е успял, защото от старта през февруари местата за обиколките се изчерпват и поради огромния интерес започват програми на английски и немски.

За някои агенцията просто яхва вълната на гняв от настоящата ситуация. Страната е на 57-о място от 183 в световния корупционен индекс (България е 86-а, б. ред.). Според повечето чешки мениджъри е невъзможно да се реализира проект без подкупи, а народът не вижда изпълнение на правителствените обещания за война с фундаменталния проблем, въпреки че премиерът отстрани четирима министри за 2 години. Обществените дебати се доминират от разкрития за съмнителни сделки без последствия.

Дръзката туристическа агенция стана хит, но не всички са доволни. Кметът Бохуслав Свобода – макар да е сред малцината с положителен имидж – се опасява от туристически наплив в сградата: “Разбира се, че не съм щастлив, но ако затворим вратите, само ще покажем, че нищо тук не се е променило. Аз лично очаквам времето, когато в кметството ще идва некорупционен тур, бих предпочел това”.

ПЪРВАТА РЕАЛНА СЪПРОТИВА вече е факт от страна на болницата "Мотол". Тя е част от тематичния тур под името Болница на ръба на закона (пародия на легендарния чешки сериал “Болница на края на града”), “Мотол” спъва достъпа на нежеланите гости. От правния отдел на болницата изтъкнаха, че дебютната визита в детското отделение нарушила редица законови разпоредби, вътрешни правила и хигиенни норми, предизвикала проблеми с приема на пациенти и нарушила спокойствието им. Затова следващи екскурзии трябвало да се договарят с управата и да стават под надзора на лекар срещу такса от 240 чешки крони – близо 10 евро – за всеки посетител. “Мотол” настоява да получи 4800 крони за 20 посетители заради комерсиално използване на здравното заведение.

Агенцията контрира, че води клиентите само през чакалните на детското отделение на болницата, която според тях е отличен пример за източване на държавните субсидии за здравеопазване. “Това е обществено пространство и според нас нямат право да ни отказват достъп, а цитираните правилници така и не ни се предоставят. Засега няма да плащаме, адвокат ни препоръча да изчакаме – коментира говорителят на CorruptTour Олга Чиесларова, като допълни, че “интересен асортимент” от държавни инспектори вече са започнали да проверяват агенцията. - Очаквахме това, но сме изненадани колко бързо се случи. Явно агенцията показва на своите клиенти на правилните места.”

ПРАЖКОТО САФАРИ на CorruptTour включва и резиденции на влиятелни лобисти и топ бизнесмени, спрягани за съмнителни сделки чрез своите връзки и влияние върху политическите партии. “Бъдете тихи, не притеснявайте гнездящите птички, защото може да ви атакува мъжкият”, шегува се гидът. Обиколката включва домовете на Иво Ритиг, за когото се говори, че се облажва от всеки продаден билет за обществения транспорт, и Мартин Роман – бивш шеф на електрическия гигант CEZ, заподозрян в изгодни поръчки към приближени. Пресата често свързва двамата с подкупи, но без последствия. След атракциите на сафарито е и "Близнака на Бем" - имотът на наричания с този прякор предприемач и лобист Роман Яноушек (известен още като Лорд Волдемор. Приятел и партньор по голф с бившия пражки кмет Павел Бем, твърди се, че неговите познанства с общинари и политици са повлияли решения на институции, обществени поръчки и др. Яноушек  е подозиран за доста съмнителни сделки, разследван е в Швейцария по скандал с банкови сметки, сега е застрашен от 10 години затвор заради прегазена жена при шофиране в нетрезво състояние и опит за бягство от мястото на инцидента.

СЛЕД ТОВА ГИДЪТ ВИ ОТВЕЖДА до несъществуваща къща, която 589 фирми са посочили като свое седалище, както и университет, в който за има-няма година студентите изкарват дипломи – срещу съответната цена, разбира се.

Студент по право от Прага определя изживяването като фантастично. “Степента на корупция тук е невероятна, те крадат милиарди и всеки го знае, но никой досега не е бил осъден, няма доказателства, полицията и съдебната система са манипулирани”.

Маршрутите на CorruptTour включват също скандални обекти, обвързани с големи публични разходи. Тази обиколка започва от Шкода Палас (сграда с площ 14 000 квадратни метра, отлична локация и транспортни връзки, изтъргувана през 2007 година срещу нищожните 19 млн. евро) и завършва на поляна зад метростанция Letnany - определена за строеж на олимпийски комплекс по предварително обречена на неуспех чешка кандидатура за игрите през 2016 година.

НАЙ-НОВАТА АТРАКЦИЯ НА АГЕНЦИЯТА е 5-часова, до северния град Усти на Лабе, класиран като най-корумпиран в страната от няколко проучвания на правозащитни организации. Има безсмислен прескъп лифт и общински парк, глътнал огромни евросубсидии.

Участниците в тура се запознават с историята на Марек Далик, който като секретар на бившия премиер Мирек Тополанек бе обвиняван за неетични методи и огромно влияние над партийните членове. През 2004 година депутатът Зденек Коржистка обвини опозиционната тогава Гражданска демократическа партия, че му предложила подкуп 10 млн. крони и поста на посланик в България, ако не подкрепи оформящата се управляваща коалиция. Далик и лобистът Вечерик са арестувани, но оправдани. През 2009 Далик по молба на Тополанек оказва натиск над тв-журналист да спре репортаж за полицейско разследване срещу подкрепящия премиера Петер Волф, разследван заедно с още четирима по подозрение за злоупотреба с държавна субсидия над 11 млн. крони от Министерството на околната среда. През юли 2009 г. при неясни обстоятелства, присъства на неформална среща с влиятелни лобисти, политици и бизнесмени в Тоскана. Според информации от май 2011 г. Далик поискал подкуп от 18 милиона евро (приблизително CZK 460 млн. евро) във връзка с покупката на транспортьори APC Pandur за чешката армия.

Освен значки и тениски с логото на агенцията, туристите могат да си купят за спомен и различни технологични играчки, предпазващи от незаконно подслушване. Популярен сувенир са и акциите "на приносителя" – един крайно непрозрачен финансов инструмент, който съществува само в три държави в света: остров Науру, Маршаловите острови и Чехия. Правителствата в Прага обаче упорито отказват да го забранят.

fallback
Още от България
fallback