Как спирането на военна помощ от САЩ за Украйна ще се отрази на България

Повече работа за военната промишленост в Европа

04.03.2025 | 18:46 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

Спирането от САЩ на военната помощ за Украйна за европейските ѝ партньори и за България

Военната помощ от САЩ, макар и на "пауза" е от критично значение за Украйна. Спирането ѝ се използва и като средство за натиск. 

"Всичко, което се прави от страна на САЩ, е насочено като форма на натиск за махане на Зеленски. Това не се крие не само от президента Тръмп, който споделя план за нови избори, след постигане на споразумение, а и от членове на неговия екип. Например на съветника по национална сигурност, който каза, че Зеленски е един неудобен партньор за Щатите в Украйна. Включително и заради подписването на споразумението за редките менерали. Той е неудобен и за Русия, която отдавна повдига въпроса за неговата легитимност", коментира бившият министър на от отбраната Ангел Найденов.

Сегашната ситуация не трябва да се разглежда като нещо прекалено сериозно, казват още експерти. 

"Спирането е непосредствено. Това означава, че дори оръжия, които са в доставка, и помощи се спират. Както и при обратния случай отнема време, докато има ефект, но несъмнено моите очаквания са, че ще има предоговаряне на тази сделка по начина, по който Тръмп я вижда", убеден е Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.

Замразяването на военната помощ несъмнено обаче означава повече работа от страна на Европа, в това число и на страната ни.

"Ще са нужни още усилия за осигуряване на достатъчни обеми на боеприпаси и въоръжение. Означава увеличаване на средствата за Украйна и разбира се, повече усилия в развитието на собствената индустриална база. Българските предприятия работят на максимална мощност, стотици проценти увеличаване на продукцията, която се изнася", каза Ангел Найденов.

"Няма съмнение, че оттеглянето на САЩ ще доведе до трудности на снабдяването на отбранителни способности на Украйна. Няма съмнение, че ако Европа има единство, може да се справи. Тя има много по-голям капацитет за поддържане на Украйна. България има снишаване. Българската геополитическа позиция е неясна. Липсата на насоки от САЩ какво смятат да правят подхранва това снишаване", заяви Руслан Стефанов.

Експертите обаче са скептични по отношение на твърденията, че САЩ може да напуснат НАТО.

Вижте повече в репортажа на Антония Яворова.

Снимка: Reuters