This is a modal window.
За трети път бойкот на големите хранителни вериги в страната. Организаторите призоваха днес да се бойкотират и услугите на банките - теглене от банкомат и плащане с карта.
В този момент в столицата се провежда и протест срещу високите цени на банковите такси. Стана ясно, че бойкотите ще се провеждат всеки четвъртък, а от следващата седмица ще бъдат включени и мобилните оператори.
"Когато имам възможност, тогава идвам. Иначе цените – същите. Не са намалели. Има много повече работи и можеш да си избереш. Сега само забелязах, че ябълките са обявени на два лева, а днес бяха на 1,49", сподели потребител.
Земеделският министър заяви, че до две седмици ще е готов законопроектът, който ще скъси пътя на продукцията от фермата до хранителните вериги. Преди да бъде внесен за гласуване в парламента, ще бъде обсъден от браншовите организации на земеделските производители, както и с представителите на големите хранителни вериги.
Бойкотиращите си вредят
Според експерти новата мярка за бойкот на банките ще навреди повече на бойкотиращите, отколкото на банките.
"Това е политическо, създава се предпоставка за кампания за нов омбудсман. Банките предлагат репутация, сигурност, в крайна сметка може да плащаш кеш и няма да имаш никакви разходи неформално, но формално може да имаш несигурност като съхранение", заяви Левон Хампарцумян.
При първия бойкот на 13 февруари 29% беше спадът в оборота на веригите, а седмица по-късно - 4,4%, по данни на финансовото министерство.
Мануел е от Швейцария, но от 30 години живее у нас и ще се пенсионира в България. Прибира се до Швейцария за ски почивки, но когато е там, не всичко му се струва по-скъпо.
Не е разбрал за днешния бойкот, иначе го подкрепя.
"Ние сме държавата, не те, можем да врънкаме те те, но от нас идва промяната, направо ми стана неудобно тука да връщам нещата в рафта", каза мъжът.
Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR