Проверка в реално време на издадените електронни рецепти - това ще се случва от първи април. Така няма да се налага връщане на пациента при лекаря при грешно изписана от него рецепта. Контролът по издаването и изпълнението на електронни рецепти ще се прави от Националната здравноосигурителна каса в реално време.
Най-често Ивета Талазова купува лекарства с електронна рецепта за нея и малката ѝ дъщеря.
"Последните месеци обикновено за грип, който в момента върлува навсякъде. В детските градини, в училищата, навсякъде може да се срещне", сподели Ивета.
Досега тя не е имала големи затруднения с електронните рецепти
"Откакто направиха тези електронни рецепти, е много по-удобно за пациентите, така че се надявам, че всичко ще си е в полза на пациентите. Единствено съм имала проблеми, ако самото лекарство не се намира в аптеката за момента и го няма, то е изчерпано. Търсим и в другите аптеки, където има и така докато не го намерим. То това е, нямаме друг избор", сподели още Талазова.
"Понякога се случва да има преходи от аптека до лекаря и обратно по няколко пъти, защото в електронното предписание е допусната някаква грешка. Целта е именно това, този контрол тук, той не е толкова контрол да елиминира преразход или злоупотреби, а да елиминира този тип грешки, при които е допусната грешка и фармацевтът, ако изпълни предписанието с грешка, самия той ще бъде наказан", разясни директорът на дирекция "Лекарствени продукти и диетични храни" в НЗОК Владимир Афенлиев.
"Грешка може да се допусне в бързината, например при изписване на антибиотици. Те се изписват на електронна рецепта. Например, дозировката може да зависи от телесното тегло, заболяването, продължителността и курса на лечението. Когато се синхронизират, СЕСПА системата, която ни уведомява за наличните медикаменти в аптечната мрежа, НЗИС и НЗОК, се надяваме, че няма да има такива грешки. Тоест, в момента, в който започнем да генерираме рецепта, системата автоматично ще предупреждава: "Внимавай, може да направиш определена грешка", като по този начин гарантираме качествено обслужване", каза общопрактикуващият лекар д-р Мирослав Спасов.
Системата може да се претовари
"Подобно усложняване и контрол в реално време просто ще се види във времето, че не е необходимо. Намалява риска за аптеката да не бъдат изплатени лекарствата, но това в същото време усложнява безкрайно системата", заяви председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
От Здравната каса вече са започнали тестове на новата система, с която ще извършват проверките.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС