България изпрати искането за конвергентен доклад до Европейската комисия и Европейската централна банка. Управителят на Българската народна банка Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо.
Дали България покрива критериите за приемане на еврото, ще стане ясно през юни - тогава ще излезе конвергентният доклад. Това заяви по-рано пред журналисти премиерът Росен Желязков.
Преди отговора на доклада и стъпките, които следват след него, пред българите стоят редица въпроси за приемането на еврото, често свързани с притеснения или страх. БНБ започна разяснителна кампания с въпроси и отговори на сайта им.
Какъв ще е периодът на двойно обращение на лева и еврото? Тоест колко време ще можем да ползваме и двете валути?
- От датата на въвеждане на еврото в Република България за период от един месец банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство у нас.
След приемането на еврото, ако отидем да изтеглим пари от банкомат, ще избираме ли валута?
- Не. Машините за самообслужване ще разпространяват само евробанкноти.
Как се извършва обмяната на банкноти и монети? Ще има ли такси за това?
- БНБ ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
И сега към изчисляването от лев към евро. Ако нещо струва например два лева, ще стане ли автоматично две евро?
- Не. Това е мит. Когато цена се превалутира от лев в евро, ще се използва точният обменен курс, в момента - 1,95. Тоест сумата в лева се разделя на 1,95, за да се получи сумата в евро.
БНБ дава следния пример - ако един хляб в момента струва 1,70 лв. ., цената в евро, при настоящия курс на лева към еврото, ще е 87 евроцента.
Снимка: Freepik
преди 1 месец