Плевнелиев: Реформата в сектор Сигурност е стратегически важна за България

Държавният глава подчерта интензивния политически диалог между България и Сърбия на всички равнища

13.03.2015 | 14:40 Редактор: Ирина Георгиева
Плевнелиев: Реформата в сектор Сигурност е стратегически важна за България

Реформата в сектор "Сигурност" е стратегически важна за България. Имаме златния шанс най-после след 25 години, тя да се случи. Това коментира президентът Росен Плевнелиев по време на двудневното си официално посещение в Сърбия в отговор на въпрос за пакета закони в сектора, който бяха внесени в парламента, предаде БТА.

За политически кураж и национално отговорно отношение, призова държавният глава. По думите му не може противопоставяния, напрежение, включително и в коалицията да доведат до блокиране на стратегически процес за държавата. Нека след няколко месеца да се поздравим с успешно финализирана реформа, призова Плевнелиев.

Текстовете в законопроектите са базирани на постигнатия пълен политически консенсус по темата и посочи, че очаква изпълнение, коментира Плевнелиев. Това е истинска реформа, тя е и историческа, каза Плевнелиев.

"Подкрепям, приемам тази инициатива като заявка за реформа и ще се надявам много скоро тя да се случи." - каза Плевнелиев.

В отговор на въпрос Плевнелиев каза, че кандидатурите за ръководители на службите са били обект на разговора му с премиера от преди дни. Президентът каза, че са говорили както по принципи, така и по конкретни кандидатури, като за главен секретар на МВР, за председател на ДАНС, за началник на служба "Военна информация". 

"Радвам се, че това, което говорихме се случва. Като държавен глава съм информиран и подкрепям този процес, в който се търси повече прозрачност, промяна и реформа." - каза Плевнелиев.

По отношение на Йордан Бакалов, който е предложен за директор на военното разузнаване, президентът коментира, че няма никакво съмнение, че това е доказан професионалист, когото е имал честта да назначи и за министър на вътрешните работи в служебното правителство на Георги Близнашки.

Интеграцията на Балканите се случва, да свържем и бизнесите в региона, призова президентът Росен Плевнелиев в Белград. Повече от 50 представители на бизнеса от двете страни се срещнаха на форума в сръбската столица, за да обсъдят възможни партньорства. 

"През 2013 г. на бизнес форум в София, заедно с президента Николич, бяхме изненадани, че залата в БТПП беше малка за интереса на българския бизнес за сътрудничество, инвестиции и приятелство със сръбската страна." - обърна се президентът Плевнелиев към участниците във форума. 

Държавният глава определи добросъседството като най-голямата ценност в региона на Балканите. 

"Само така можем да се свързваме и да споделяме перспективите си, ценностите си. Виждаме двигателя на позитивната промяна и огромния потенциал на нашия регион. Знаем, че регионът ни е важен, че инвестициите не идват само в една или друга държава и една фабрика не се случва, за да произвежда за една страна, затова ние се радваме на всяка нова разкрита мощност в региона, независимо къде се случва тя."- каза българският президент.

Държавният глава подчерта интензивния политически диалог между България и Сърбия на всички равнища.

"Вярваме в добросъседството и в огромния потенциал на Балканите. Искаме да бъдем пример за мир и за развитие и вярваме, че това може да бъде постигнато само чрез интеграция и повече свързаност. Само заедно, като регион, можем да подобрим бизнес средата и да привличаме инвестиции. Интеграцията между хората на Балканите се случва, искаме това да се случи и между бизнесите на Балканите." - каза още президентът Росен Плевнелиев.

Пред представителите на бизнеса от двете страни държавният глава отново се обяви за изграждането на регионална енергийна борса, която ще осигури възможност за достъп до енергийни ресурси на конкурентни пазарни цени. Президентът припомни също така, че България инвестира над 1 млрд. евро в изграждането на проекти по трасето на Коридор 10, който е приоритетен за България и за Сърбия. 650 млн. евро е инвестицията в ж.п. линията Пловдив-Свиленград, а участъкът от Софийски околовръстен път до Калотина и сръбската граница ще се случи в най-кратки срокове. Със 130 млн. евро стартира строителството на Северната скоростна тангента, също част от Коридор 10. 

"Отнасяме се много отговорно към изграждането на трасето на този коридор, който ще свърже Европа с Азия." - подчерта още българският президент.

Според държавния глава, активната икономическа политика, правилата, които важат за всички, добре работещите институции, електронното управление и стабилната банкова система са рецептата за по-добра бизнес среда. 

"Вратите на българските институции са открити за идеите на бизнеса. Искаме да бъдем част от вашия успех." - обърна се още президентът към представителите на бизнеса от България и Сърбия.