Това е строежът на ул. "Опълченска"! Терзиев и "екипът му от експерти" нямат изход! Нарушенията по строежа и некачествените материали са факт! Това написа в профила си във Facebook общинският съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян.
"Тесни и опасни тротоари, стълбове по средата, липса на прозрачност - гаврата с гражданите на София продължава. Терзиев трябва незабавно да възложи проверка и вземане на проби и от участъка на ул. "Опълченска“ между бул. "Тодор Александров" и ул. "Пиротска"! Основателните съмнения, че и там са вложени некачествени материали, трябва да бъдат разсеяни с реална експертиза, а не с медийни внушения", допълва той.
Хекимян зададе няколко въпроса
"А "кметът на промяната" отново изпрати "ротационния“ вр.и.д. зам.-кмет по строителството "инж" Лютов, който… не отговори на ключови въпроси: ще бъдат ли взети проби от участъка между бул. "Тодор Александров" и ул. "Пиротска", за да се провери дали там също има несъответствия с БДС? Как и кога точно Столичната община е правила своята "проверка" и коя лаборатория е "констатирала разминавания“? Защо обществото не беше уведомено за проблемите и има ли наложени санкции? Как започнаха да изгребват материал от трасето, без да има официално предписание на ДНСК? Знае ли Столичната община, че по време на снеговалеж и минусови температури е бил полаган асфалт на трамвайното трасе по ул. "Пиротска“? Кога е била отчуждена къщата, която в момента пресича и блокира един от тротоарите?", попита той.
"Прикривани ли са нарушенията на строителната фирма чрез необявяване на несъответствията с вложените материали? Защо първата голяма поръчка на Столичната община за 15 милиона беше дадена именно на фирмата, която Терзиев най-много критикуваше по време на кампанията си? Благодарности към експертите от ДНСК и НИСИ за професионалната работа и конкретните данни: Пробите са взети на 09.01.2025 г. и са оповестени след спазване на законовия срок. Откритите несъответствия са на дълбочина между 1 м и 1,10 м", подчерта Хекимян.
"Констативният акт е предоставен на Столичната община, но е получено възражение от Терзиев. ДНСК ще прецени в рамките на 7 дни какви мерки да предприеме. Има още много несъответствия освен зърнометрията. Взети са над 1,5 тона проби, изследвани от 15 експерти. 8 проби са взети от 4 места, но резултатите показват, че проблемите засягат цялото трасе - включително участъка между бул. "Тодор Александров“ и ул. "Пиротска". Ако материалът не бъде отстранен, улицата ще се нагъне и ще започнат слягания. Въпреки внушенията на Борис Бонев – ДНСК и НИСИ са правили проверки и на жълтите павета, на "Граф Игнатиев“, както и в други общини и национални обекти. Гражданите на София заслужават истината и качествена инфраструктура, а не прикриване на некачествено строителство! Терзиев и екипът му носят пълната отговорност за това безобразие", завършва Хекимян.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR