Министърът на финансите Теменужка Петкова представи пред синдикати и работодатели параметрите на бюджета за тази година. Срещата в ресорното министерство е на експертно ниво. Това е процедура, предхождаща Националния съвет по тристранно сътрудничество.
План-сметката на държавата за тази година предизвика полярни реакции. В първоначалния вариант беше отпаднало "швейцарското правило", по което се осъвременяват пенсиите с между 8 и 9 на 100 от юли. Но заложените 5% предизвикаха остри критики от опозицията и отново бяха заменени с по-високите между 8 и 9 на сто от първи юли.
Предвижда се в хазната да влязат над 90 млрд. приходи, а харчовете да бъдат над 96,5 млрд. Това очертава дупка от 6,5 млрд. или 3% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на държавата, което пък спазва изискването за максимален дефицит при въвеждане на еврото.
Напрежение около параметрите на бюджета
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обясни, че са отстъпили за увеличението на пенсиите, защото решенията се вземат от всички партии в управлението. Той допълни, че ГЕРБ ще направи всякакви компромиси до влизането ни в Еврозоната.
"Имаме една ясна цел - Еврозоната. В този ред на мисли ще търпим всичко до 1 януари 2026 г.", заяви Бойко Борисов.
"Нашата бърза реакция вчера, и на Асен Василев, накара една огромна грешка да бъде поправена - 2 млн. пенсионери ще си получат повишенията - близо 9% вместо 5%. Еврозоната е национална цел - за нас и нашата коалиция. Ние не саботираме - ние им помагаме тази цел да бъде постигната", настоя Кирил Петков.
"Имали сме разговори с г-жа Петкова - най-вероятно ще бъдат от инфраструктурни проекти. Най-важното е, че стигна до обща управленска система на трите партии", каза Гуцанов.
"Пенсиите се върнаха под моя персонален натиск, няма съмнение, иначе какво може да ги натисне тези смешници-пуделите. Те са в кошчето", подчерта Делян Пеевски.
От "Има такъв народ" (ИТН) подчертаха, че Съветът на съвместно управление е базиран именно на добрата комуникация между партньорите.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)