Европейската комисия (ЕК) завежда искове срещу България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия заради това, че не са транспонирали в националното си законодателство текстове от Директивата за необслужваните кредити, става ясно от справката за месечните наказателни процедури на Брюксел.
Целта на директивата е да бъде създаден работещ вторичен пазар за необслужвани кредити и предполага изграждането на общи правила за лицензиране и надзор на купувачите на кредити, както и на обслужващите кредитите. Текстовете определят и правилата за трансгранично предлагае на необслужвани кредити.
Петте държави имат срок от два месеца, за да отговорят на ЕК
Задължението на членовете на Европейския съюз беше тези правила да бъдат вписани в законодателството до края на 2023 г. Повечето държави са го направили, но посочените седем не са и не дават индикации, че планират да го направят в предишните стъпки от наказателната процедура, започнала през юни 2024 г. Ако Съдът на ЕС осъди България, или някоя от останалите държави, то ще бъде определена дневна глоба, която членовете ще дължат, докато не изпълнят задълженията си.
ЕК преминава към следващата фаза и по отношение на още една процедура, свързана с неспазване на ангажиментите по отношение на финансовата стабилност - Директивата за възстановяване и преструктуриране на банките, посочват още от Брюксел. В тази процедура от Комисията очакват отговор от България, Испания, Австрия, Португалия и Словакия относно имплементиране на текстовете, засягащи пруденциалното (тоест предвидимо и с ограничаване на риска) третиране на глобални системно значими институции капацитета за поемане на загуби и рекапитализация на банковите групи.
Петте държави имат срок от два месеца, за да отговорят на ЕК, и ако не го направят или отговорът им не задоволи Брюксел, ще бъде стартирана следващата фаза - съдебен иск.
Четете повече в investor.bg.
Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?
Снимка: Reuters