България няма средства да закупи "Лукойл Нефтохим"

Депутатите се скараха по горещата тема

30.01.2025 | 18:47 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

Идеята държавата да придобие рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас раздели политическите сили в парламента. Стигна се до размяна на остри реплики и взаимни нападки. Наложи се премиерът Росен Желязков да внесе яснота по случая и евентуалната смяна на собствеността на рафинерията.

Бившите партньори от ГЕРБ и "Продължаваме промяната" все пак бяха на едно мнение по идеята на Делян Пеевски за нов разход в хазната.

"Всичко сме втасали, откъде ще вземем 3 млрд. за одържавяване", възмути се Бойко Борисов.

Идеята за одържавяването на "Лукойл" стана повод за взаимни обвинения между Делян Пеевски и Кирил Петков. 

"Аз казах държавата да купи "Лукойл", не знам какъв личен интерес мога да имам... Ако аз съм държавата, но тези идиоти искаха да откраднат "Лукойл Нефтохим". Петков на турне ходил в САЩ да търси купувачи, той директно търсеше купувачи. Отива на турне да търси, искал от компании проценти за него", посочи лидерът на "ДПС-Ново начало".

"Той не може да отиде даже до летището. Той иска да направи същото с "Лукойл", което направи с "Булгартабак" - уволни всички хора там, Благоевград стана един от най-бедните региони", отвърна му Петков.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пък предупреди: "За да се купи нещо, то трябва да се продава. Мислите ли, че цената ще бъде изгодна за България? И освен това големият въпрос, който трябва да си зададем, е: Защо въобще продадохме "Лукойл".

Премиерът Росен Желязков даде подробности по спорния казус.

По непотвърдени данни търсената от ръководството цена е 2 млрд. щатски долара. При смяна на собствеността новият собственик ще се опита да не предизвиква сътресения. Ръководният персонал вероятно ще бъде освободен, но служителите ще бъдат запазени. Не е изключено да се преговаря и с държави", обясни той.

Желязков обаче поясни, че към този момента България няма средства за закупуване на рафинерията. 

"Българската държава в случая не е в списъка с купувачите. Българската държава би могла да бъде купувач, ако има воля и финансиране", подчерта премиерът.

Според експерти идеята за одържавяване на "Лукойл" не е добра и крие рискове. А за да има сделка по продажбата на "Лукойл", България също трябва да е съгласна, уточни още премиерът.

Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.


1
0 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 3 седмици
Обаче за Украйна и за 240 *** в НС и още стотици други в ДА има пари??????? Сигнализирай за неуместен коментар