Протест в София срещу събарянето на "Балкантон"

Васил Терзиев увери, че решението може да бъде преразгледано

29.01.2025 | 19:31 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x

Граждани се събраха на протест срещу събарянето на емблематичната сграда на "Балкантон". Причината е новият временен главен архитект на София Богдана Панайотова. Тя е разрешила застрояване на терена на някогашното държавно звукозаписно студио. Кметът на столицата Васил Терзиев увери, че решението може да бъде преразгледано.

Въпреки уверенията, че сградата няма да бъде съборена, граждани от сдружение "Лагера" и представители на музикалната гилдия излязоха на протест. Хората затварят и улицата пред "Балкантон". Предвидена е и музикална програма, в която да изразят по културен начин тяхното недоволство. 

Мястото е емблематично, защото там са били създадени едни от най-големите хитове на българската естрада, любими на поколения българи.

Венци Мицов коментира на протеста пред емблематичната сграда, че това е "една от последните крепости срещу чалгата".

"Сградата ще бъде запазена, ще бъде обновена, реновирана, ще има помещения, в които ще се помещава "Балкантон". Останалата част ще се превърне в съвременна офисна сграда, която ще може да се ползва от наематели", обясни ръководителят на проекта инж. Ивайло Дженев.

Позицията на "Балкантон" във Facebook:

Уважаеми членове на сдружение "Лагера",
Уважаеми граждани, живущи в ж.к. "Лагера",
Уважаеми жители на град София,

Във връзка с разпространената фалшива информация, че емблематичната сграда на "Балкантон" ще бъде съборена, а на нейно място и на прилежащия ѝ терен ще бъдат изградени няколко жилищни сгради, искаме да ви уверим, че това не е вярно.

Искаме да направим и няколко уточнения:

1. В началото на 90-те години предприятието "Балкантон" АД е приватизирано. Години наред след това състоянието на сградите и архивите са били неглижирани. През 2021 г. дружеството е продадено, но сградата продължава да се използва за развитието на българската музикална култура.

2. Ние, като собственици на сградата и терена, оценяваме значимостта на културното наследство, което придобиваме със сделката. Започнали сме да дигитализираме целия архив на звукозаписната компания, включително плочи, машинни записи и др.

3. Никога, ама наистина никога, не сме подавали искане за разрушаване на сградата към Общината. В издадения ПУП е записано, че като собственици имаме право да я разрушим, но това е свързано с входиране на изрично искане към Общината, което до момента не сме правили и няма направим. Сградата ще запази досегашното си предназначение на административна, като предстои нейното саниране и реновация.

4. В останалата част от парцела ще бъдат изградени няколко жилищни сгради, като проектът включва голям подземен паркинг, който да отговаря на нуждите на живущите. В момента на територията на парцела има няколко постройки (складови халета, вътрешна ТЕЦ, строителна лаборатория и др.) в изключително лошо състояние, които представляват опасност и нямат историческа или културна стойност. Те не са били поддържани през годините, ето защо ще бъдат съборени, а районът – разчистен.

При желание от Ваша страна можем да организираме среща, на която да Ви запознаем с нашите инвестиционни намерения за терена, който притежаваме от няколко години.

Снимка: БГНЕС