ДБ с критики към властта: Не се спазват точките от споразумението за управление

Опозиция и управляващи отново в спор за парите на държавата и Еврозоната

29.01.2025 | 13:45 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 2:15
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 2:15
 
1x

Спорове белязаха първия работен ден на депутатите. Опозиция и управляващи влязоха в спор за парите на държавата и влизането ни в Еврозоната. Чуха се и предложения за одържавяване на рафинерията на "Лукойл" в Бургас.

"Демократична България" предупреди, че следи всяко действие на управляващите. Чуха се и критики към работата на финансовия министър - по думите им, Теменужка Петкова показвала неверни данни за дефицит.

"Теменужка Петкова да дойде в бюджетна комисия и да каже тези неверни данни как ги е получила. Ние ще ѝ помогнем да ги сметнем заедно правилно и тя ще се успокои. Така по-спокойно ще направи бюджета, като види, че няма такъв дефицит. На следващо място - обезпокоително е, че на срещата на управляващата коалиция не са се ангажирали с 3% дефицит. Продължават ли да саботират Еврозоната?", попита Мартин Димитров.

"Всяка лъжа, която те казват, ще я разобличаваме. Днес разобличихме горивата, сигурен съм, че и балансът за януари ще бъде разобличен. Просто няма да ги оставяме да си говорят глупости", заяви Кирил Петков от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).

От името на властта отговори Бойко Борисов. По думите му, ДБ не е част от споразумението, чието изпълнение следи. 

"Всяка седмица по половин милиард се теглеше и бяхме ясни докъде ще доведе това и сега цялата тежест пада върху нас. Надявам се да се справим. Те не са част от това споразумение, така че дали се спазва или не - не е тяхна работа. Преди четири години ГЕРБ вкара България в Европейския банков съюз - най-бялата организация и чакалнята на Еврозоната. Саботажът дойде от Асен Василев и ПП-тата четири години", коментира лидерът на ГЕРБ.

Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски заяви, че рафинерията на "Лукойл" в Бургас спира работа за няколко месеца и призова държавата да я купи. 

"Тук държавата веднага да се намеси", настоя той.

Призива коментираха и други партии. 

"Целта е България да си върне владението над стратегически обект от националната сигурност. Целта е българската държава да получава няколко милиарда лева годишно и да не се чудим как да скалъпим бюджет с дефицит от 3%", подчерта Радостин Василев от МЕЧ.

Засега темата с бургаската рафинерия остава извън официалния дневен ред.

Вижте повече в репортажа на Теодор Лазаров.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)