Увеличават се случаите на домашно насилие в страната. Тревожната тенденция се наблюдава и в област Пазарджик. Само от началото на годината над 10 са сигналите, подадени от жертви на тормоз у дома. В Пазарджик има Център за правонарушители, който работи не само с жертвите на домашно насилие, но и с техните извършители. От неговото създаване до този момент специалистите са помогнали на повече от 40 жени и деца, които са настанени в Кризисен център.
От 12 години в Пазарджик работи Фонд за превенция на престъпността, който подкрепя жертви на домашно насилие. Тук е и единственият Център за правонарушители у нас, който работи и с извършители на домашно насилие.
Възможна ли е корекция в поведението?
"Всички те са с мярка, наложена от Районните съдилища в областта, а именно посещаване на специализирани програми. Идеята на тези програми е не само да бъдат краткосрочни, както правехме по наши проекти, в рамките на 8-10 сесии, а в момента извършителите посещават за цяла година тези програми. Това включва индивидуална работа с психолог, групови терапии, осъзнаване най-напред на проблема, ако имат наличие на зависимости, те да бъдат излекувани. Най-важното е да имаме някаква корекция в поведението", каза управителят на Център за правонарушители Валентина Гешева.
А за това решаваща роля има и взаимодействието с институциите.
"Всъщност имаме един такъв механизъм - ще дам прост пример: Лице, което е с такава мярка и не се е отзовало доброволно, ние всъщност търсим съдействие от полицията, да за може на това лице да му бъде изпратена призовка и да осъществим среща с него. Имаме законодателство, което наистина върши перфектна работа, когато едно лице не желае да изпълни решение на Районен съд", допълни Гешева.
Работата с хората в Центъра е трудна
"Има такъв елемент - да осъзнаят проблема. Ние не можем да правим каквито и да е интервенции, да искаме да го променяме, ако всъщност той не е осъзнал, че има проблем и този проблем е вътре в него", категорична бе Гешева.
"Трудността идва оттам, че когато идват тук жени, казват, че са заради приятелка. Историята се разказва от трето лице, а когато се стигне дотам, че историята е нейна, тя не се връща втори път. Когато се опитаме да обясним, че това може да застраши живота ѝ, тя не го възприема по този начин, тъй като има едно неписано правило, че жертвата винаги намира своя насилник, за да го спаси. Защото вярва, че това е нейният път. Най-честото, което чувам, е: Аз съм с него заради децата, няма къде да отидат, не ми стигат парите, не мога да се справя сама. Всички тези вярвания, защото може би и обществото ги налага: "Той ти е мъж, трябва да останеш с него, имате деца, та тези табута са основната перипетия, която би следвало да се преодолее", коментира психологът Зорница Гешева.
НПО апелира да подаваме сигнали при случаи на насилие
"Мога да споделя за една жена, която имаше деца, съответно те вече бяха напуснали дома, тя се притесняваше да напусне своя съпруг, поради факта, че няма да се справи финансово, той щял да я търси, че ще се опита да упражни отново насилие. Там трудността беше, че имаме и сексуално насилие. А когато имаме и такъв елемент е много специфично, защото жертвата е още по-затворена в себе си и е още по-трудно да предприеме каквато и да е крачка за промяна в живота си. Тя го напусна, но минусът беше, че не подаде сигнал срещу него. Плюсът обаче е, че се отърва от този модел, в който беше", разказа психологът.
А от Центъра в Пазарджик продължават да работят с основната цел - да сведат до минимум проявите на домашно насилие. От неговото създаване до днес помощ са потърсили повече от 380 жертви на насилие.
Вижте повече в репортажа.