Бомбен тероризъм обърка деня на хиляди родители и учители

Трудно може да се установи кой е създал имейлите

22.01.2025 | 17:55 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

Десетки сигнали за бомби бяха получени в училища в няколко града. Заплахите са отправени по имейл. По непотвърдена информация става въпрос за руска Интернет платформа за пощенски услуги.

Вместо с училищен звънец на много места в страната децата приключиха учебния ден с тревога. Наложи се бърза евакуация на ученици и проверки. Никъде не бяха открити опасни вещества и устройства, но това доведе до объркване на учебния процес. В столичното 119-о училище родителите трябваше да приберат децата си по-рано.

"Това са някакви политически убеждения тези заплахи", коментира очевидец на евакуацията.

Сигнали за бомба имаше в над 10 училища в София. Заплахи пристигнаха по имейли и в Стара Загора, Хасково, Пловдив, Варна, Русе, Враца и други градове. По-големите ученици приеха ситуацията спокойно

"Минаха, провериха, предупредиха ни, ако видим нещо по-подозрително да споделим", казаха ученик. 

Някои училища продължиха нормално със занятията

Според правилата, след приключване на проверките на органите на МВР, ръководството на учебното заведение решава как и дали да продължи учебният процес. Затова в някои училища продължиха нормално със занятията, а други преминаха в онлайн режим. Занятията в Софийската математическа гимназия продължиха в нормална присъствена форма.

"Получихме имейла на служебната поща около 8-8:30 часа, след което подадохме сигнал на тел. 112. Евакуирахме децата и персонала на училището. Със служител на МВР направихме обстойна проверка на цялата сграда", каза  зам.-директорът на СМГ "Паисий Хилендарски" Ралица Валентинова.

В Хасково три гимназии и едно начално училище също бяха евакуирани.

В разследването се включи и Дирекция "Киберсигурност" към ГДБОП

Получените електронни съобщения са идентични и са изпратени от няколко различни имейла, създадени на чуждестранна безплатна платформа. Според експерти по киберсигурност трудно може да се установи кой е създал имейлите и кой е организирал атаката. 

"Има браузъри, които пренасочват трафика през множество компютри и не може да се хване откъде е изпратен. Пренасочват трафика и прикриват, и не може да се хване откъде работи престъпникът", коментира експертът по киберсигурност Християн Даскалов.

Работи се и по версията зад заплашителните съобщения да стои и човек с психически проблеми.

Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.