Промяна в изчисляването на таксата за битовия отпадък в София. Това предвижда предложение, което ще се разглежда на утрешното заседание на Столичния общински съвет.
Идеята на администрацията е да се събере информация от гражданите и бизнеса за количеството отпадъци, които те генерират.
Работата на Иво Николов от 30 години е свързана с отпадъците на Женския пазар в София. По-високата такса смет за него не означава по-чиста среда.
"Пълни са кофите. Къде са тези метачи, къде са тези, които вдигат боклуците?", пита Николов.
Необходимо ли е увеличението
Според новия подход за изчисляване на таксата, тя ще се определя на база количеството отпадък, а не спрямо квадратните метри на имотите. Промени ще има и за бизнеса. Валентин Дилов е собственик на обект за бързо хранене в центъра на София. Ежедневно изхвърля поне три чувала с боклук.
"Смятам, че не трябва да има промяна в таксата за смет. Всички хранителни отпадъци трябва да бъдат в отделни контейнери. Това е по изискване. Ние се стараем да го спазваме, защото няма как да вземем всичко да го сложим в черния чувал в кофата за смет", посочи Дилов.
На друго мнение обаче са търговците с малък бизнес като фризьора Муди Ибрахим, който смята, че не е редно да плаща толкова, колкото големите обекти.
"Ние във фризьорския салон нямаме толкова боклук, колкото в ресторантите", отбеляза той.
Предложението предвижда въвеждане на три нови декларации, в които да се посочва средното количество изхвърлен отпадък на брой лица в домакинството или от офисите и търговските обекти. Към момента заплащаме за извършвана услуга от сметопочистващите и преработващите фирми.
Вижте повече в репортажа на Благовест Илиев.
Снимка: БГНЕС