Депутатите решиха членове на Пленума на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да не могат да избират главен прокурор.
Преди това правната комисия също реши, че Висш съдебен съвет с изтекъл мандат няма да може да избира главен прокурор, но имаше недоволни, тъй като бяха отхвърлени част от останалите редакции, които според авторите са щели да гарантират прозрачността в държавното обвинение.
"Правната комисия вчера правилно подкрепи предложението тази процедура да бъде прекратена. Но няма да променим нищо, ако единствено останем до момента с прекратяването на процедурата. Длъжни сме да видим какви допълнителни гаранции можем да предприемем, за да нямаме нов Гешев или нов Сарафов", коментира депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова.
"Да разберем наистина дали Законът за съдебната власт е станал заложник на преговорите за правителство. Нека покажем на българското общество дали можем да променим гласуването от правна комисия вчера и да спрем ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало" и БСП в техните опити да "опраскат" тази съдебна реформа", посочи депутатът от "Възраждане" Петър Петров.
Парламентът окончателно ще прекрати процедурата, в която участва Борислав Сарафов. Тя е насрочена за 10 часа утре.
Ако парламентът приеме спирането ѝ, то решението трябва да бъде обнародвано в Държавен вестник. В случай, че утре ВСС гласува и избере Борислав Сарафов за главен прокурор, постът на обвинител номер едно ще бъде в ръцете на държавния глава Румен Радев, който ще трябва да издаде указ.
Ако Радев се забави с указа и през това време промените в закона бъдат обнародвани, то тогава изборът на Сарафов ще бъде нелегитимен.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR