fallback

Правната комисия спира Борислав Сарафов за главен прокурор на второ четене

Решението беше взето за по-малко от 5 минути

09.01.2025 | 17:38 Автор: Беатрис Младжова

За по-малко от 5 минути парламентарната Комисия по конституционни и правни въпроси реши да обедини приетите на първо четене в пленарна зала три законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, които спират Борислав Сарафов за главен прокурор.

Така Комисията прие и на второ четене промените в Закона за съдебната власт, които следва да бъдат обсъдени в пленарна зала. На заседанието си на 8 януари депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта, свързани с промени в Закона за съдебната власт.

Те са предложени от Костадин Костадинов и група народни представители, на Надежда Йорданова и група народни представители и на Тошко Йорданов и група народни представители. В тях е заложено спирането на избора на Сарафов за главен прокурор, както и неговото отстраняване от поста временно изпълняващ функциите главен прокурор.

Предстои изборът на нов главен прокурор

ВСС трябва да избере главен прокурор на 16 януари, единственият кандидат за поста е Борислав Сарафов. 

Законопроектът на "Възраждане" цели постигане на повече прозрачност в дейността на органите на съдебната власт, както и публичност на имотното състояние на магистратите и лицата, с които те се намират във фактическо съжителство на съпружески начала. 

Със законопроекта на ПП-ДБ се въвеждат допълнителни гаранции за конкурентност, прозрачност и интегритет при избор на главен прокурор, председател на ВАС и председател на ВКС, както и се отстраняват някои несъвършенства на действащия ред за техния избор. 

Предвижда се и изслушване на кандидатите за главни прокурори от Народното събрание, като парламентът не взема решение, свързано с оценка на кандидатите, а осигурява необходимото ниво на публичност и включване на други институции и представители на гражданското общество в процеса. 

Нови ограничения за главния прокурор

Въвеждат се и редица ограничения във връзка с изпълняващия функциите на главен прокурор, председател на ВКС и председател на ВАС, като забрана за продължаване на изтекъл мандат чрез назначаване на временно изпълняващ функциите; забрана за временно изпълняващия функциите на главен прокурор да участва като кандидат поради явен конфликт на интереси, както и в случай на неуспешен избор, в първите 6 месеца след прекратяване на процедурата, кандидатът да няма право да бъде определян за временно изпълняващ функции, предаде БГНЕС.

Предвижда се и прекратяване на откритите процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС към момента на обнародване на закона. Предлага се и отстраняване на несъответствията в заварените условия по отношение на временно изпълняващите функциите лица. 

Предложените изменения от ИТН са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на компетентността му като самостоятелен конституционен орган и създаване на реални възможности за участие на прокурорите и следователи в административната дейност на съответните структури. 

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от България
fallback