Тази вечер депутатите отвориха Изборния кодекс и много бързо го затвориха. Законопроектите бяха пет - на "Продължаваме промяната" (ПП), на "Демократична България" (ДБ), на "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" (ИТН).
Основните промени, които предлагат да бъдат вписани в Закона, са хартиените бюлетини да не се броят на ръка, а да бъде създаден специален преброителен център, както и след всеки нов избор да бъде сменян съставът на Централната избирателна комисия (ЦИК), и поне засега да се отложи създаването на изборен район чужбина.
В пленарната зала дебатът премина без много изказвания и имаше лека критика от ПГ на Джевдет Чакъров, че по този начин няма как да се повиши избирателната активност. И петте законопроекта бяха приети.
"Измененията са важни, за да повишим изборната активност", заяви Александър Рашев от ИТН.
"Винаги преди избори се предлагат нови текстове и всеки път се казва, че цели да се изчистят мъртвите списъци и да се повиши избирателната активност. Това не е вярно", подчерта Ремзи Осман от ПГ на ДПС.
"Има важни недостатъци - най-важната е премахването на хартиената бюлетина. Това не доведе до нищо добро", смята Петър Петров от "Възраждане".
Днес депутатите изслушаха служебния министър на енергетиката Владимир Малинов, който увери, че абонатите, останали без ток по празниците, ще получат целевата помощ до края на януари.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)