На 8 януари отбелязваме Бабинден: Народни поверия за по-лесно раждане

На празника не се допускат мъже

08.01.2025 | 09:07 Редактор:
На 8 януари отбелязваме Бабинден: Народни поверия за по-лесно раждане
На 8 януари отбелязваме Бабинден: Народни поверия за по-лесно раждане

На 8 януари, Бабинден, се поставя краят на поредицата празници, свързани с Рождество Христово. Празникът е посветен на родилната помощ, акушерките, гинеколозите, родилките и здравето на децата. Българинът на този ден почита "бабата", опитната жена, която е изпълнявала ролята на акушерка в миналото. 

По юлианския календар Бабинден се отбелязва на 21 януари, който е и професионален празник на акушерите и гинеколозите.

Основните моменти на празника са къпането на децата от бабата и "къпането“ на бабата. Жените закарват бабата на река, езеро или кладенец, където се извършва обредното къпане. Всички са накичени с червени чушки и вълна. На празника не се допускат мъже.

Поверия свързани с раждането на здрави деца

  • Не бива да се зачеват деца в нощта на петък срещу събота. 
  • Бременната жена не бива да рита куче или котка, да прескача ръжен, да яде върнат от пътуване хляб, не трябва да ходи по разлята вода или боклук, но най-важното е да не краде или да не яде скришом, защото откраднатото или изяденото скришом излизат като белег на детето.
  • Всичко, което поиска бременната трябва да й бъде дадено, казват още народните вярвания. Ако се крие от нея храна, детето ще бъде злоядо, нездраво. 
  • Бременната трябва да се пази и от уплах.

За лесно раждане бабата акушерка трябва да се прекръсти, да запали кандило и прекади къщата, да затвори прозорци, врати и да отвърже всичко завързано. Така раждането ще върви по-лесно, смятал народът ни.

Честит празник!

Снимка: pixabay