През първите три работни дни на януари са предоставени над 8000 безплатни е-винетки на хора с увреждания. Общият брой на безплатните винетки, предоставени през 2024 г. е 237 292 броя. Те са за над 20,6 млн. лв. и са за сметка на бюджета на Агенция "Пътна инфраструктура", съобщиха от АПИ.
В първите три месеца на 2025 г. изтича валидността на 122 829 електронни винетки, отпуснати чрез Агенцията за социално подпомагане на хора с намалена работоспособност. Най-много безплатни винетки изтичат през януари – 69 041 бр. През февруари – 32 039 бр., а през март 21 749 бр.
Право на безплатна е-винетка имат лица с 50 на сто и над 50 на сто намалена работоспособност, както и семействата, които отглеждат деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст или до завършване на средно образование, но не по-големи от 20-годишна възраст. Съгласно Закона за пътищата правото е за един автомобил с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 160 к.с. или за електрически автомобили с мощност на мотора до 117,64 kW (160 к.с.).
Препоръчително е заявленията за подновяването на безплатните винетки да бъдат подавани, когато наближи крайната дата на валидността им. Те се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес – лично, с писмо или по електронен път с електронен подпис. Социалните служби обработват документите в 7-дневен срок. Агенцията за социално подпомагане изпраща всекидневно обработените заявки на Агенция "Пътна инфраструктура", която издава е-винетката в рамките на следващия работен ден.
При прехвърляне на собствеността, безплатната е-винетка не следва автомобила. В тези случаи правоимащият трябва в срок до три работни дни да уведоми АПИ, за да може да получи нова безплатна винетка от АСП.
Под прехвърляне на собственост се има предвид покупко-продажба на пътно превозно средство или бракуване на автомобил и прехвърляне на лицензирана фирма за разкомплектоване с договор. Когато автомобилът е бракуван и е оставен за съхранение в частен имот, лицето няма право да му бъде издадена нова безплатна електронна винетка до изтичането на първоначалната валидност.
Снимка: БГНЕС