В началото на новата година родителите на деца - жертви на войната по пътищата, отново чуха уверения от институциите, че ще бъдат предприети мерки за повече безопасност на пътя. Набелязаните мерки засягат както правилата за движение, така и съдебните процеси.
Емоционално започна поредната среща на почернените родители с депутати, висши полицаи и неправителствени организации.
"Докато всички празнувахте с децата си, всички тези родители тук прекараха много тежки празници до плочите на гробовете на децата си", заяви Петя Иванова от сдружение "Ангели на пътя".
Вече има предложения за промени в законите
Родителите, които са загубили деца в пътни инциденти, настояват за повече безопасност по пътищата и по-строги наказания за виновните. Срещата им с институциите е поредната, като народните представители увериха, че в резултат на предишните им разговори вече има предложения за промени в законите.
"Имаме 2292 случая, т.е. 2292 водачи, които са лишени от правото да управляват МПС, но са установени от полицията да шофират. Считаме, че това е изключително фрапантна бройка. Считаме, че те следва да бъдат наказани по-строго, включително и чрез отнемане на тези МПС. Да видим колко още могат да изнамерят", коментира Петър Петров от "Възраждане".
От МВР смятат, че с въвеждането на измерване на средната скорост по магистралите инцидентите могат да бъдат намалени.
"Уредили сме на законодателно ниво предложение за взаимодействие между ТОЛ камерите на АПИ и системите на МВР, за да може тази средна скорост да бъде санкционирана", подчерта Любослав Попов от "Правна дирекция" в МВР.
МВР предлага максималната скорост по магистралите да бъде намалена на 130 км/ч, както и да се предвиди възможност младите шофьор да имат право да сядат зад волана още на 17 г., но с придружител, за да натрупат повече опит, преди да навършат 18 г.
Вижте повече в репортажа на Теодор Лазаров.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)