Скарлатина и морбили може да предизвикат тежки усложнения

Основно се предават по въздушно-капков път

06.01.2025 | 14:20 Редактор:
Морбили е заболяване, което се причинява от вирус (Morbillivirus).
Морбили е заболяване, което се причинява от вирус (Morbillivirus).

Обривът при различните инфекциозни болести е различен в зависимост от причинителя. Неговата проява, с обхващане на различни части от тялото, се дължи на тежестта на инфекциозния процес.

Скарлатината е инфекциозно заболяване, което се причинява от бета-хемолитичен стрептокок група А. Основно се предава по въздушно-капков път. Среща се предимно при деца.

Обривът по кожата е дребен макуло-папулозен, със или без сърбеж и започва от шията и гръдния кош и след това обхваща туловището и крайниците. Може да има безсимптомно носителство на хемолитичния стрептокок, може да причини фарингит, може да причини гнойна ангина.

Ако не се лекува, може да се образуват антитела, които да увредят ставите.

Диагнозата на скарлатина често се подозира от характерната история и физикалния преглед. Диагнозата се подкрепя от гърлен секрет, бърз антигенен тест, тест за антитела в серум. След потвърждаване на стрептококова инфекция се предписва курс на антибиотици, обикновено пеницилин.

Морбили е сред най-заразните инфекциозни болести

Морбили е заболяване, което се причинява от вирус (Morbillivirus), слабо устойчив във външна среда. Морбили е инфекция с висок контагиозен индекс, една от най-заразните инфекциозни болести. Предава се от човек на човек чрез кашляне, кихане и дори разговор.

Често заболяването започва с висока температура, общо неразположения, хрема, кашлица, конюнктивит. Могат да се развият усложнения поради имунна супресия, води до реактивиране на инфекции или наслагване на бактериална инфекция.

Често усложнение е пневмонията, следвана от плеврален излив, увеличени лимфни възли и увеличен черен дроб и слезка (хепатоспленомегалия). Инфекцията с морбили по време на бременност увеличава риска от преждевременно раждане и загуба на плода.

Автор: д-р Сияна Емилова

Четете повече в puls.bg.

 

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)