fallback

Председателят на КЗП: Безобразие е хората да бъдат оставени без ток

"КЗП не може да определя размерите на дължимите в полза на потребителите обезщетения", заяви тя Мария Филипова

30.12.2024 | 09:43 Автор: Искра Ангелова

През годините неколкократно КЗП бе неправилно посочвана от различни неправителствени организации като орган, осъществяващ контрол върху дейността на ЕРП-тата, който има отношение към енергийната политика и качеството на услугата - доставката на електрическа енергия. Тези твърдения не кореспондират с текстовете на действащото законодателство, което се вижда  от Глава втора в Закона за енергетиката - "ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА". Това заяви председателят на КЗП Мария Филипова в позиция до медиите.

"За да не бъдат заблудени българските потребители, КЗП ги информира, че макар да е съпричастна към изключително тежкия проблем, какъвто несъмнено е липсата на ток, същата не би могла чрез упражняване на своите правомощия да им съдейства за бързото възстановяване на  електричеството. Проблемът не се корени в текстове от общите условия на ЕРП-тата, а в изискванията към тяхната дейност (например, бизнес планове, лицензионни условия, показатели за степента на надеждност на снабдяването с електрическа енергия, както и мерки за покриването им и т.н.)", допълва тя.

Правомощията на КЗП

"Накратко, касае е се за въпроси, които се уреждат от Закона за енергетиката и от подзаконовите нормативни актове в областта на енергетиката, по които КЗП не разполага с правомощия и не е компетентна за прилагането им", пояснява Филипова.

"По отношение на Общите условия следва да посоча, че същите се одобряват от КЕВР, след като преди това са били проверени от КЗП за наличие на неравноправни клаузи. Това означава, че одобрените от КЕВР общи условия са били проверени от КЗП и същите не съдържат неравноправни клаузи. Показателно е, че общите условия предвиждат право на обезщетение за потребителите за неотстранени в срок повреди по мрежата. Обръщам внимание, че КЗП не може да определя размерите на дължимите в полза на потребителите обезщетения, тъй като се касае за уговорка в полза на потребителя и единствено съдът е компетентен да прецени дали предвидения размер е достатъчен да обезщети вредите на потребителя", се казва още в позицията на Филипова.

Филипова с призив към потребителите

Тя пояснява, че КЗП има правомощия да завежда колективни искове за преустановяване или забрана на практики, които нарушават колективните интереси на потребителите: "Въпреки това, исковете за обезщетение на потребителите могат да бъдат предявявани само от група потребители или от сдружения на потребителите, признати за квалифицирани организации. Тези организации имат правен интерес да защитават правата на потребителите чрез съдебни искове".

"Призовавам хората, които бяха поставени в тази изключително тежка ситуация, да подадат жалби до съответните електроразпределителни дружества. При необходимост те могат да се обърнат и към потребителските организации за съдействие при предявяване на колективни искове за обезщетение. За възникнали проблеми с доставките на електричество  потребителите могат да се обръщат и към Комисията за енергийно и водно регулиране. В изпълнение на основната си мисия, КЗП ще продължи да защитава правата на потребителите и ще следи стриктно  за спазването на законодателството в тази област", завършва тя.

Снимка: Пресцентър на КЗП

fallback
Още от България
fallback