fallback

Хората и каузите, които ни върнаха надеждата и ни мотивират (ОБЗОР)

Изпращаме годината позитивно

28.12.2024 | 09:00 Автор: Беатрис Младжова

Изпращаме година, белязана от всякакви събития. Въпреки политическото и икономическото напрежение както у нас, така и по света, доброто успя да си проправи път чрез постъпки и постижения. 

Родните умове, които смаяха света

И тази година талантливите ни ученици прославиха страната из цял свят. Пет медала си извоюва България от Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика в Непал. Родните младежи премериха знания със състезатели от близо 20 държави и спечелиха 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов медал.

С четири медала се завърнаха най-добрите български ученици по информатика от Международната олимпиада в Египет, които решаваха неуморно задачи с часове.

Много добро представяне на родните ни умове и на Международната олимпиада по лингвистика в Бразилия, където извоюваха едно сребърно и пет бронзови отличия.

Доброто, което е заразно

През годината мнозина подадоха ръка на най-нуждаещите се. Над 300 души се включиха в благотворително състезание в подкрепа на деца със синдром на Даун. Инициативата "Заедно можем да оставим отпечатък" се организира от студенти на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за втора поредна година и целеше да привлече вниманието на младите хора към проблемите и трудностите на "слънчевите деца". 

По инициатива на млади лекари от Бургас обърнаха внимание на десетки жители в региона и предоставиха медицинска помощ. Само в рамките на две посещение в едно от селата в региона бяха извършени над 80 прегледа. Едно от тези села е Дебелт.

"Вечер на магията" подготвиха в Бургас. Събитието е благотворително, а целта му - да подкрепи Кризисния център за деца, преживели насилие в Средец. Младежкият международен център се превърна в сцена на надеждата, на която излязоха някои от най-талантливите фокусници на България. 

Успелите българи

Александра Умленска е носител на над 200 международни и национални награди. Зад гърба си има редица технически и научни изобретения. Тя създава робот, който помага на хората. Избира да остане в България и да се реализира у нас.

Д-р Мирослав Ангелов е пример за това как човек трябва да преследва мечтите си докрай. Тръгва от квартал "Христо Ботев", но не се отклонява от главната си цел да помага на хората. Днес е успешен и обичан лекар, който доказва, че не е важен произходът, а упоритостта. 

Негова лична кауза е да покаже, че образованието е важна част от развитието на човека. Затова намира време да се среща с ученици от училищата и да говори за нещата, свързани с образованието. Той иска да покаже, че хората могат, независимо от произхода им.

Д-р Даниела Донева получи наградата за млад учен "Густав Херц" за 2024 г., заради изключителния ѝ принос в изследването на свойствата на черните дупки и неутронните звезди. Тя е ръководител на независима група по гравитация и астрофизика в университета в Тюбинген, Германия. 

Каузите, за които си струва

Нова платформа, наречена MyPetPall, помогна на стопани да открият изгубените си домашни любимци, намери и подслон на бездомни животни. Мартин и Евита Смилкови се заемат с нелеката задача да помогнат и за 9 месеца успяват да създадат вече работещо приложение.

Бургас също се включи с благородна кауза: раздаваха се безплатни ваучери за туристически обекти срещу кръводаряване. Целта - да се насърчи този акт на хуманност, особено в активния летен сезон, когато броят на хората в региона се увеличава заради туристите. А причината е липсата на достатъчно запаси от кръв в болницата.

20-годишният Радослав Драшков се подготви да поеме на експедиция за едно от най-големите приключения в живота си. С мисия, наречена "И Русе може", той се подготви за амбициозната цел да обиколи Европа с колело. Неговият стремеж - да популяризира града си и да обърне внимание на проблемите на тютюнопушенето сред младите. 

Снимки: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR), БГНЕС, МОН

fallback
Още от България
fallback