Празнуваме Бъдни вечер, един от най-светлите християнски празници. По вековна традиция всяко семейство се събира в очакване на раждането на Божия син Исус Христос. Във великотърновското село Обединение от сутринта трескаво се подготвят за празника.
Характерната обредност за Бъдни вечер се спазва стриктно от жените в селото.
"Вечерята на Бъдни вечер трябва да започне рано, за да узреят рано житата! На масата трябва да има нечетен брой ястия, седем – колкото са дните в седмицата, девет - колкото е бременността на жената. Според обичаите, на Бъдни вечер, огнището не трябва да загасва, домашните трябва да го пазят, да има някой буден, който да поддържа огъня. Именно той е символът на живота в дома, както и раждането на Христос", сподели Валентина Димова.
В селото приготвят зелевите сарми по местна рецепта и с булгур.
"Сармите се правят от зелеви листа, с ориз, даже и булгур се слага - кой както си обича. За повече берекет да има през годината - житата да имат повече зърно, да е богата годината", обясни самодейката Иванка Христова.
Едно от задължителните ястия е пълнени чушки с боб.
"Варим боба на бавен огън задължително, защото той трябва бавно да увира, бавно да набъбва, както изобилието във всички български семейства. Чушките се сушат, след това се накисват във водичка, за да могат да се отпуснат, когато ще ги приготвяме", разкри част от рецептата Светла Горанова.
Първото парче от питката се нарича на Света Богородица. Вярва се, че който намери паричката ще има късмет през цялата година.
"Неотменен символ на празника е питката за Бъдни вечер. Според традицията, питката се замесва рано сутрин с мълчана вода. Донася се с менци вода от чешмата и докато се налива, се мълчи. Някои слагат сребърна паричка, други дрянова клонка, трети - различни варива и семена", разказа за различните обичаи Валентина Димова.
В огнището през цялата нощ гори дъбово или крушово дърво, наречено Бъдник. За здраве се прикадяват и кошарите с животни, трапезата не се раздига цяла нощ.
Вижте повече в репортажа.
преди 2 дни