Експертен съвет обсъди особеностите на заболяването Меди-Висна и други подобни стопански заболявания по инициатива на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински. В състава на съвета влизат водещи специалисти от БАБХ, Министерството на земеделието и храните (МЗХ), както и преподаватели от факултета по ветеринарна медицина към Лесотехнически университет – София.
Във връзка с възникналите съмнения за наличие на заболяването Меди-Висна при случаи на проявени клинични признаци и нервни симптоми сред овцете в стопанство в село Сигмен, община Карнобат, експертите проведоха серия от изследвания. Пробите за ШАП, шарка по овцете и козите и чума по дребни преживни животни дадоха отрицателни резултати, което потвърди липсата на тези заболявания, класифицирани като особено опасни заразни заболявания.
Експертният съвет взе решение да предложи на стопанина на животновъдния обект да се извършат лабораторни изследвания за Меди-Висна и Скрейпи, като част от официалния контрол.
Днес официални ветеринарни лекари се опитаха да извършат клинични прегледи и да вземат проби за изследване на животните в стопанството. Собственикът на обекта отказа да съдейства на лекарите и да позволи вземането на проби за изследване на Меди-Висна, въпреки предварителното му съгласие за съдействие и скрининг на животните от 17.12.2024 г. Пълният клиничен и лабораторен мониторинг е за сметка на БАБХ.
При извършените допълнителни проверки в животновъдните обекти, от които са закупени животните, собствениците им от Добрич и Пазарджик проявиха висока отговорност и оказаха съдействие на БАБХ при взимането на кръвни проби за Меди-Висна.
От петък до момента в системата ВетИС няма отразена смъртност на животните в стопанството в с. Сигмен. Важно е да се отбележи, че отразяването на всяка промяна в животновъдните обекти е задължение на стопаните и на регистрираните ветеринарни лекари, което трябва да се спазва стриктно. БАБХ подчертава, че ранното поставяне на правилна диагноза е от съществено значение за предотвратяване на икономическите загуби на стопаните. Грижата за здравето и благосъстоянието на животните е отговорност на всеки стопанин.
Агенцията ще предприеме всички необходими мерки по случая, включително ще изпрати сигнал до прокуратурата за извършване на допълнителни действия с цел установяване на обстоятелствата и предотвратяване на разпространението на заболяването.
Снимка: pixabay