fallback

Министърът на енергетиката потвърди интереса на унгарска компания към "Лукойл-Нефтохим"

Връщането на ПАВЕЦ "Чаира" в енергийната ни система ще се отрази положително на ценообразуването на тока

23.12.2024 | 18:20 Автор: Вяра Димова

След повече от две години завършиха ремонтните дейности на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ "Чаира". Това обявиха след инспекция на място служебният премиер Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов.

След като преди близо 3 години най-голямата ПАВЕЦ на Балканите аварира, постепенно се връща в енергийната система. 

"По-скоро е извършена модификация на т.нар. статорни колони в турбината", обясни изпълнителният директор на НЕК Мартин Георгиев.

"Добрата новина е, че не спираме", посочи министърът на енергетиката Владимир Малинов.

Връщането на ПАВЕЦ "Чаира" в енергийната система на страната ще се отрази положително и на ценообразуването на тока.

"Съответно да се намали натискът както върху цените, така и при търсенето. Очакваме да намалее в тези интервали и вносът от чужбина", уточни Георгиев.

Бъдещето на "Нефтохим"

Министър Малинов потвърди, че унгарска компания проявява интерес към мажоритарния дял в бургаската рафинерия "Нефтохим", който в момента е на руската компания "Лукойл", а българската държава има една "златна" акция.

"Уважаваме частната собственост. От тази гледна точка българската държава не може да има решаваща дума по отношение промяна на собствеността на рафинерията, но от гледна точка на значимостта на рафинерията не само за националната сигурност, но и за енергийната сигурност на държавата ние осъществяваме много близък мониторинг на тези процеси", заяви той.

Малинов допълни, че на заседание на Надзорния съвет на рафинерията, проведено на 18 декември с участието на държавния представител, е поискано правителството да бъде своевременно информирано за всеки един етап от процеса по отношение смяната на собствеността. Очаква се подаването на оферти да стане в началото на 2025 г.

Вижте повече в репортажа.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от България
fallback