Завърши ремонтът на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ "Чаира"

Очаква се до средата на януари да бъде изпълнен последният критерий за Еврозоната

23.12.2024 | 12:16 Редактор:

Приключи ремонтът на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ "Чаира", като приложеното иновативно решение за модификация на турбинната част е уникално в световен мащаб. Това стана ясно по време на визитата на място на министър-председателя Димитър Главчев и министъра на енергетиката Владимир Малинов, съобщиха от Министерския съвет.

Дейностите, продължили 12 месеца в интензивен режим, гарантират сигурността и ефективността на съоръжението, което вече може да участва активно в електроенергийната система на страната. След този успех, същият подход ще бъде използван за възстановяването на хидроагрегат 3, като ремонтът му се очаква да завърши до края на 2025 г.

Водят се преговори за оборудване

Междувременно, в напреднала фаза са преговорите, които НЕК води с производителя на оригиналното оборудване – Toshiba относно средносрочно решение за ремонт на хидроагрегат 1. Те се водят съгласно подписания през септември Меморандум за сътрудничество в областта на енергетиката между министър Малинов и министърът на икономиката, търговията и индустрията на Япония Кен Сайто. По думите на министър Малинов, след последно одобрение на проектодоговора от страна на Toshiba, се очаква той да бъде подписан до края на годината.

Така в началото на 2026 г. ще имаме на разположение още два хидроагрегата в най-голямата ПАВЕЦ в региона, изтъкна министър Малинов.

Ремонтът на хидроагрегат 2, който вече работи, включваше рехабилитация и монтаж на статора на генератора и на турбината. След успешно преминаване на изпитванията, предстои съоръжението да бъде пуснато в експлоатация в началото на 2025 г. 

Това е първото задълбочено обновяване

Рехабилитация на ПАВЕЦ "Чаира" не е извършвана от изграждането на централата и това е първото задълбочено обновяване на всички системи за контрол и управление, както и на част от основните турбинни компоненти.

ПАВЕЦ "Чаира" е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров, разположена под язовир Белмекен. Централата е с 4 хидроагрегата (ХА) с обща мощност 864 мегавата в генераторен режим и 788 мегавата в помпен режим. 

Инсталираната мощност на ПАВЕЦ "Чаира" е сравнима с един блок на АЕЦ Козлодуй. Централата работи като батерия с възобновяем ресурс – вода и има ключова роля за сигурността и балансирането на електроенергийната система. Припомняме, че, след инцидент при провеждане на тестове след рехабилитация, централата не е в експлоатация от март 2022 г. 

Обновяването е ключов принос

Изпълнението на мащабния проект по възстановяването на ПАВЕЦ "Чаира" ще допринесе съществено за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в целия регион и осъществяването на декарбонизационните цели на национално и европейско равнище. Това е ключов принос за утвърждаването на България като регионален лидер в съхранението на зелена енергия. 
 
Премиерът Главчев изрази своето задоволство от успешно свършената работа и пое ангажимент правителството да продължи да работи на пълни обороти до края на годината. 

"Първоначалните уверения бяха, че бюджетът ще бъде приет до края на годината, но това не се случи. Вместо това Народното събрание излезе във ваканция, без да отхвърли бюджета, което би позволило да внесе нов законопроект за удължаване на стария", коментира той.

Премиерът бе категоричен, че служебното правителство се придържа към законите и Конституцията и отказва да предприема действия, които биха ги нарушили.

Изпълняваме критериите за Еврозоната

"Основната цел е да се спазят текущите разходи и да се запази дефицитът до 3%", каза още Главчев. Той подчерта, че разходната част на бюджета е формирана на базата на обещанията на различни политически сили и закони, приети от предишни народни събрания.

Премиерът припомни, че важна цел е България да изпълни критериите за членство в Еврозоната. 

"Очаква се до средата на януари да бъде изпълнен последният критерий, след което ще бъдат подадени доклади към Европейската централна банка и Европейската комисия", поясни Главчев.

Министър-председателят съобщи още, че се водят  разговори с Европейската комисия за ускорена оценка, която ще позволи напредък по процеса на присъединяване ни към Еврозоната.

Вижте повече в репортажа.

Снимка: Министерски съвет