МОСВ: Морските течeния задържат нефтените замърсявания в акваторията на Керченския залив

Министерството получи актуални сателитни изображения от пострадалия район

18.12.2024 | 19:47 Редактор:
Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато.
Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато.

Не се наблюдава чувствително изменение на обстановката, предизвикана от петролните разливи в Керченския проток, информира Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

По данни на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" към 12:30 часа вече са налични актуални сателитни изображения на пострадалия район след петролния разлив край Керченския проток.

Районът на инцидента е облетян от сателита Sentinel-1. В резултат от анализа на сателитните данни се наблюдава нефтен разлив с дължина около 7,5 км пред пристанището на град Волна, което се намира на приблизително на 656 км от българския бряг.

Центърът за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" предостави на МОСВ и данни за извършените симулации за прогнозиране на движението и разпространението на наблюдавания разлив до 25 декември 2024 г. включително, чрез използване на прогнозни данни за морските течения на Коперник. Анализът показва, че морските течния в повърхностния слой в акваторията на инцидентите устойчиво ще задържат нефтените замърсявания в акваторията на Керченския залив. Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато.

Утре акваторията на инцидента ще бъде облетяна отново от сателита Sentinel-1, като новопостъпилите данни ще бъдат съпоставени с докладваните днес.

Според доц. Николай Вълчев, специалист по хидродинамика от БАН, прогнозата на Черноморския център за мониторинг и прогнози показва намаляване на скоростта на теченията в зоната на разлива при запазване на устойчив поток в източна посока със скорост около 30 см/с.

Снимка: БГНЕС