Заплатата не стига за инвитро: Как двойки се справят с цената на процедурите?

Мариета Тодорова и съпругът ѝ веднъж вече са извървявали пътя по програмата

17.12.2024 | 19:37 Редактор:

Обещания от здравния министър след недоволството за парите за инвитро процедури у нас. Ще има допълнителни 3.6 млн. лв. за Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), според министър Кондева. Решението дойде след спешна среща между ведомството, Центъра и Фондация "Искам бебе". Тя беше свикана след новината за отклоняването на 2 млн. лв. от бюджета на Министерството към друго ведомство.

Новината за отклонените средства предизвика бурни реакции. Оказа се обаче, че парите не са част от бюджета на Центъра по асистирана репродукция, каквато беше първоначалната информация. 

Парите за Центъра за асистирана репродукция за миналата година възлизат на 22 млн. лв. В момента от него остават 1,4 млн. лв., с част от които ще се извършат плащания за процедури до края на месеца, а неусвоеният остатък трябва да се върне в държавния бюджет.

Мариета Тодорова и съпругът ѝ веднъж вече са извървявали пътя по програмата за финансиране и имат дете на 4 години. От две години искат и още едно дете, но безплатните опити вече са изчерпани. Налага им се да плащат сами, като за процедура дават средно 5000 лева.

"Никак не е малко за хора, които работят на заплата и трябва да се теглят кредити и т.н. Мисля, че фондът е много вариант за четири опита, но според мен трябва да е неограничен, защото някои успяват при първи, втори, трети, четвърти. При някои повече опити", споделя Мариета.

Обещание за неограничение няма, но ще бъдат допуснати донорски процедури

"Това, което разбрахме е, че за следващата година ще имаме допълнително 3,6 млн. лв., както и ще направят поправка в правилника, за да може и тези пациенти да получат финансиране", каза Мария Янева от фондация "Искам бебе".

"Ще се направи работна група, в която ще се изискат мненията на всички клиники по асистирана репродукция относно тяхното желание да се включи донорската програма, и евентуално с всички клиники ще се разработят критерии на които трябва да отговарят жените, които кандидатстват за финансиране с донорски яйцеклетки", отбеляза директорът на ЦАР д-р Искра Кюркчиева.

"Познавам доста такива двойки, които се надяват на донорски програми и знам, че фондът не финансира донорските програми, но мисля че това трябва да се промени защото дали е донорска или със собствен генетичен материал, пак казвам важното е да има повече родени деца", каза още Мариета Тодорова. 

През първото полугодие на тази година 2552 двойки са били финансирани от фонда. А ако бюджетът за догодина бъде одобрен, то фондът ще разполага с 25 млн. лв.

Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.