Приключи спешната среща на здравния министър и Центъра за асистирана репродукция.
Поводът за недоволство беше информацията преди дни, че с постановление Министерският съвет взима 2 млн. лв. от бюджета на здравното министерство и ги пренасочва към земеделците.
Това, което увери здравният министър, е, че средствата всъщност не са от бюджета на Центъра за асистирана репродукция. Бюджетът, с който разполага Центърът за тази година, е в размер на 22 млн. лв., като до момента са изразходвани 21,1 млн. лв.
Има остатък, който трябва да бъде върнат към централния бюджет.
Стана ясно, че ще се върви към промяна на критериите в процедурите, тъй като сравнително малко двойки успяват да се възползват от процедури, финансирани от Центъра.
"Още 2023 г. в Министерството на здравеопазването към предходното редовно правителство е поставено искане за създаване на донорски процедури. Тази преписка, не мога да кажа по какви причини, е останала без последващи действия", коментира министърът на здравеопазването Галя Кондева.
"За изминалата година са направени общо 14 000 процедури, държавният фонд е покрил само 5 500 от тях, а в същото време ние връщаме пари към държавата. Радвам се, че днес държавата искаше да чуе, седнахме да говорим и имаме тяхното обещание следващата година тези семейства да бъдат подкрепени", посочи представителят на фондация "Искам бебе" Мария Янева.
"Евентуално с всички клиники ще се разработят критерии, на които трябва да отговарят жените, които кандидатстват за финансиране с донорски яйцеклетки", допълни директорът на Центъра за асистирана репродукция д-р Мария Кюркчиева.