С над 302 млн. лв. ще превръщат София в зелен и чист град

ГЕРБ сезира прокуратурата заради завода за отпадъци

17.12.2024 | 13:45 Редактор:

План-сметката за чистота на столицата за 2025 г. минава бариерата от 302 млн. лв. Основна цел на Столичната община е да превърне София в зелен град.

Някои от заложените идеи в нея са подобряване на чистотата в столицата, по-високо заплащане за хората, които я поддържат, и по-добро качество на атмосферния въздух.

"Планираме да завишим контрола върху самите фирми, които се занимават с чистотата в Столична община. Ние сме заложили да почистим малко над 3 хил. декара допълнителни площи, които са: детските градини, училищата, социалните и здравните заведения, както и гробищните паркове. Ние сме предвидили да мием регулярно и много по-често с автоцистерни, с дюзи, това сме го планирали за 24 пъти годишно", заяви зам.-кметът по направление "Зелена система, екология и земеползване" Надежда Бобчева.

"Ще подадем сигнал до прокуратурата за финансови и документални измами в особено големи размери. Директорът на Завода за отпадъци и екипът му, назначени от Васил Терзиев, са ощетили държавния бюджет с около 3 млн. лв.", каза на брифинг пред медиите зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) Ваня Тагарева.

"В Завода за отпадъци директорът Николай Савов и екипът му са преправяли данните за количествата на депонираните (заровените) отпадъци. Постъпило е писмо от Столична община до РИОСВ, разписание от зам.-кмета по екология Надежда Бобчева, с което се коригират тонове отпадък за 7 поредни месеца (от май до ноември)", обясни Тагарева.

София е пред екологична криза

Разкривайки нерегламентирани практики в ОП "Столично предприятие за третиране на отпадъци", общинският съветник от ГЕРБ-СДС коментира, че София е пред екологична криза.

"Налице е документална и финансова измама. Съгласно комплексното разрешително от РИОСВ не може да се заравя отпадък повече от 146 000 тона, само към месец ноември от отчетите се вижда, че е заровен три пъти повече отпадък (в сравнение с 2021 г. и 2022 г.), или това са 157 718 тона отпадъци", добави Тагарева.

По думите ѝ има основание заводът да бъде с отнет лиценз и да бъде затворен, защото заравянето на отпадъци е над допустимите норми.

"Отделно се заплаща към държавата средства за депониране (т.нар. отчисления), а с нанесените поправки от 10 млн. стават 7 млн. лв., което е ощетяване на държавата с около 3 милиона лева", посочи тя.

Ваня Тагарева призова прокуратурата незабавно да влезе на проверка в Завода за отпадъци, като заяви, че групата на ГЕРБ-СДС ще подаде сигнал.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)