fallback

ГЕРБ и ДБ засега действат в удивителен синхрон

Състоя се ключова среща между двете партии

16.12.2024 | 18:47 Автор: Искра Ангелова

Връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовен кабинет вероятно ще стане догодина. Това стана ясно днес от думите на президента Румен Радев.

На този фон от ГЕРБ-СДС вече започнаха преговори. Състоя се ключова среща с "Демократична България". Партньорите им от "Продължаваме промяната" не бяха поканени.

Двете партии публикуваха съвършено еднакви позиции, в които съобщиха за какво са си говорили днес и кои теми ще обсъждат утре. Срещата между двете партии бе затворена за медиите и не е дала финален отговор дали ще работят заедно.

ДБ и ГЕРБ пуснаха еднакви декларации

Разбрали са се да търсят път към широко парламентарно мнозинство без плаващи мнозинства, подкрепящо редовно правителство с антикорупционен и проевропейски профил.

"По време на разговорите от "Демократична България" представиха мерките от Декларацията и бяха обсъдени потенциалните възможности за интегрирането им в законодателната програма на Народното събрание, както и включването им във всеобхватно коалиционно споразумение", заявиха от ГЕРБ.

Според "Демократична България" приемането на декларацията отваря нови пътища.

"По отношение на Бойко Борисов се надявам ГЕРБ да проявят държавническо мислене и всички мерки от декларацията да влязат в коалиционното споразумение. Тогава ще бъдем на съвсем нова писта", коментира по-рано Ивайло Мирчев от "Демократична България".

На преговори са поканени още "Има такъв народ" и БСП. И партията на Слави Трифонов, и социалистите все още нямат конкретна уговорка за разговори с ГЕРБ, но срещата трябва да се проведе до 20 декември. Двете формации тръгват със заявка за експертно управление.

Трите поканени от ГЕРБ партии, заедно с формацията на Бойко Борисов, събират общо 126 депутати.

Какво се случи в парламента

Днес в Народното събрание заработи временната комисия в парламента, която трябва да изготви правилника за работа на 51-ото НС. Тя прие идеята депутатите да бъдат тествани за алкохол и наркотици преди началото на всяко заседание.

Ако даден народен представител откаже да даде такава проба, то тогава той ще бъде отстраняван еднократно от заседание. Ако даде положителна проба - тогава наказанието ще бъде 3 отстранявания от заседание на НС.

Същата комисия отхвърли други 2 предложения - идеята на ИТН пленарният ден да започва по-късно, както и предложението на "Възраждане" химнът на ЕС да не бъде пускан.

Вижте повече в репортажа на Теодор Лазаров.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR

fallback
Още от България
fallback