Остра критика към бюджета от експертите. Знаем, че догодина дефицитът ще е 3%, но в същото време са предвидени и рекордни разходи за заплати на държавните служители. Само за сектор "Отбрана и сигурност" ще има над 2 млрд. лв. повече.
"Увеличението е закъсняло, трябваше да се случи отдавна и постепенно. Сега се наложи това да се направи изведнъж, ударно и заради това прави такова голямо впечатление", каза председателят на Синдикален алианс сигурност в МВР (САСМВР) Галентин Грозев.
А от Института за пазарна икономика смятат, че има по-добри методи за увеличение на заплатите на полицаите.
В момента заплатата е от 1 400 до 2 000 лв.
"С по-балансирани стъпки и една срочност да се постигне увеличението в рамките на 3-4 години, подобен беше подходът при учителите", поясни старши изследователят в Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Така и бюджетът ще бъде запазен и възнагражденията ще бъдат актуализирани.
"Заплатите в момента са около 1 400 до 2 000 лева в МВР. Основните заплати са в оперативна работа и те до голяма степен отговарят на изискванията, които се поставят пред министерството, защото тази отговорност по Шенген няма да падне върху никое друго министерство, а само върху МВР", категоричен е Грозев.
Предстоят по-високи данъци
"Много трудно може да се обясни защо някой трябва след една година работа да получи 50% увеличение на възнаграждението", подчерта Ганев.
От синдиката на МВР предупреждават - ако се отмени предвиденото увеличение, това със сигурност ще доведе до демотивация на полицаите.
"Професията няма да е привлекателна нито за полицай, нито за пожарникар. Липсата на увеличение ще доведе до още по-лош резултат", категоричен е старши изследователят в ИПИ.
Но сметката трябва да бъде платена от някого. Заради това - рано или късно ще се стигне до увеличение на данъци и осигуровки, смята той.
Вижте повече в репортажа на Зара Поп Димитрова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR