Проектобюджетът за 2025 г. предвижда по-висок акциз и съответно поскъпване на цигарите и алкохола от следващата година.
Част от хората одобряват поскъпването.
"Да го вдигат. Тези, които са пушачи и пушат по 1-2 кутии, ще си направят добрата сметка дали могат да си го позволят при този стандарт на живот", каза мъж от столицата.
За други обаче високата цена не е достатъчна за спиране на тютюнопушенето.
"На мен не ми пречи. Това е мое решение дали мога да си ги позволя, или не. Не могат да променят нищо и да спрат да пушим. Ако ще да ги направят 50 лв.", категорична е жена от София.
Според финансисти ръстът при акцизите на алкохол и цигари ще доведе до разширяване на сивия сектор.
"При това увеличение, първо ще имаме със сигурност някакви допълнителни приходи в бюджета. Големият въпрос е до каква степен ще има другият ефект. Покупка на алкохол и на цигари извън полето на облагане с акциз, тоест контрабандни или домашно приготвени, ако става въпрос за алкохол", даде пример Стоян Панчев.
Съмнения за ефективността на мярката изразиха и производителите, които очакват да спаднат продажбите при вдигането на цените.
"Акцизът е част от всяка бутилка алкохол, която си купуваме и ако тя е един литър, в цената има 4,40 лв. Ако увеличим акциза с 10%, ще стане цената на всяка литрова бутилка 4,90 лв. Ако ни увеличите акциза, ще спадне събираемостта, тоест ние ще продаваме по-малко", показват изчисленията на Ралица.
По думите на икономиста Стоян Панчев слабата страна от проектобюджета са нереалистично високите разчети за приходи. А високите акцизи на алкохола и цигарите няма да доведат до по-висока инфлация в общия бюджет, тъй като са малка част от потребителската кошница.
Вижте повече в репортажа на Паола Смоличка.
Снимка: БГНЕС
преди 1 час