Въвеждането на нов данък изкара миньори на жълтите павета. Те се обявиха срещу предвиденото въвеждане на данък върху добива на подземни богатства. Най-големите рудодобивни дружества в страната, тези в Панагюрище и Етрополе, спряха работа. Миньорите протестираха пред сградата на Министерския съвет, докато вътре държавата, синдикатите и работодателите обсъждаха финансовата план-сметка. Тя предвижда нов данък от 15% върху добива на подземни богатства. Хората се притесняват, че ще останат без работа.
"Не може по този начин да ни обират. Дошли сме да си запазим работните места", заяви един от протестиращите.
"Това е четвърти данък, който е непосилен за нас, и който ще доведе до ликвидация на голяма част от бранша", отбеляза друг.
Безпрецедентно, в знак на протест, работа тази сутрин в 6:00 ч. спря и една от най-големите в страната ни компании за добив и преработка на медна руда. Всички специализирани автомобили останаха паркирани до второ нареждане.
"Ако този нов данък, който се предлага в проектобюджета, бъде въведен, в допълнение към концесионните такси и данък "печалба", за нашата компания това ще бъде непосилна тежест да продължим да изпълняваме ефективно нашата дейност", каза изпълнителният директор инж. Николай Пелтеков.
В 30-годишната си работа в минната промишленост Иван Андреев вижда така пусто и тихо дружеството за първи път. Той и неговите колеги се притесняват за бъдещето на стотици семейства.
Затварянето на мините е пагубно за икономиката на страната
"Няма нито една машина да работи. Това нещо е пагубно не само за минния бранш, това е пагубно за икономиката на страната, защото това е основна базисна индустрия. 70% от всички неща, които ние ползваме в момента в ежедневието си, идват оттук", добави миньорът Иван Андреев.
"Имаме апел към управляващите - да премислят данъка, защото е непосилен за рудодобива в България. Ние работим с ниско съдържание на мед в рудите. Едвам съумяваме да правим нещо", посочи миньорът Димитър Ранчев.
В проектобюджета Министерството на финансите очаква допълнително 900 млн. лв. от въвеждането на новия данък.
Вижте повече в репортажа.