БНБ: Проектобюджетът за 2025 г. застрашава влизането на България в Еврозоната

Очаква се отлив от инвеститори

11.12.2024 | 18:04 Редактор:
От БНБ искат повече време за анализ на заложените параметри.
От БНБ искат повече време за анализ на заложените параметри.

Българската народна банка изрази категорична позиция против предложения проект на бюджет за 2025 г. Една от причините е нарастването на бюджетните разходи и липсата на мерки, водещи до устойчива фискална консолидация.

"Продължаващото силно нарастване на текущи бюджетни разходи с постоянен характер и поддържането на бюджетни дефицити, които са близки до 3% от БВП, води и до значително нарастване на рисковете пред фискалната устойчивост на страната и също така застрашава постигането на целта за приемане на еврото в България във възможно най-кратки срокове, тъй като се създават рискове за изпълнението както на Маастрихтския критерий за бюджетен дефицит, така и на критерия за ценова стабилност", пише в позицията на БНБ.

БНБ изразява обща препоръка за своевременна и трайна консолидация на фискалната позиция на страната чрез прилагането на реалистични по отношение на очаквания ефект бюджетни мерки, които не оказват проинфлационно влияние, допълнителен натиск върху пазара на труда и не създават потенциални негативни ефекти за икономическия растеж. Същевременно голяма част от предвидените приходни мерки са с еднократен характер (като въвеждането на данъчна амнистия), а тези, които са с постоянен характер (като предвиденото увеличение на пенсионните 3 осигуровки) създават потенциални негативни ефекти върху конкурентоспособността на фирмите, ценовата стабилност и дългосрочния потенциал за растеж на българската икономика.

Очакван отлив на инвеститори

Бихме искали също така да подчертаем, че с оглед на рисковете пред изпълнението на приходната част на бюджета и високата несигурност за развитието на международната среда, планирането на бюджетни дефицити близо до границата от 3% от БВП за продължителен период от време е вероятно да доведе до влошаване на доверието на инвеститорите към макроикономическата и финансовата стабилност на страната. Това би повлияло негативно върху кредитния рейтинг на българското правителство и би повишило разходите по обслужване и рефинансиране както на държавния, така и на частния дълг, с вторични негативни ефекти върху икономическата активност в страната.

Препоръки

необходима по-добра координация на фискалната и паричната политика в страната с цел ограничаване на инфлационния натиск, произтичащ по линия на провежданата проциклична фискална политика през последните няколко години, който към момента продължава да се захранва от силен растеж на частното потребление и е подкрепян както от увеличението на минималната работна заплата (поради действащия автоматичен механизъм за определянето ѝ въз основа на средната работна заплата), така и от силното увеличение на общия фонд за заплати в публичния сектор в условията на силно затегнат пазар на труда.

От БНБ настояват за повече време за анализ и препоръки по проектобюджета за 2025 г.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


2
0 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 19 часа
О, ужас! Еврозоната е застрашена. Няма да теглят заеми неконтролируемо и няма да останат пари за крадене. Цяла България е възмутен и обезпокоени, че плащането на мас$$$фа на придворната прислуга на чуждите посолства се отлага. Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 0
К.Николов
преди 20 часа
Боже, опази ни от такива банкери !!! Освен плявата дето са посяли - вижте само препоръките им дето казват - "Има закони, гласувани от НС, ама вие не ги спазвайте, щото .... дрън-дрън ...." Сигнализирай за неуместен коментар