Може ли чумата по овцете да застраши човешкото здраве?

Ковид-19 промени разбирането ни за вирусите

05.12.2024 | 09:27 Редактор:
Заплаха само за животни или и за хората?
Заплаха само за животни или и за хората?

Чумата по дребните преживни животни, известна още като чума по овцете, представлява силно заразно вирусно заболяване, засягащо основно овце и кози. Причинителят на болестта е вирус от семейството Paramyxoviridae, който е тясно свързан с други познати вируси, като тези на морбили и кучешка чума.

Това заболяване представлява сериозна заплаха за животновъдството, особено в развиващите се страни, където икономическите и социалните последствия могат да бъдат значителни. Макар че традиционно се смята, че чумата по дребните преживни животни засяга единствено животни, нараства интересът към въпроса дали е възможно тя да представлява риск и за хората.

Вирусът използва специфични рецептори

Вирусът, причиняващ чума по овцете, има висока специфичност към преживните животни. Той използва специфични рецептори, които се намират в имунните клетки на тези животни, за да проникне в клетките и да се размножава. Това е основната причина вирусът да не е документиран като пряка заплаха за човека.

Въпреки това, вирусите с РНК геном, какъвто е този, са известни със своята способност да мутират и да се адаптират към нови гостоприемници. Тази способност поражда научни въпроси и опасения дали при определени условия вирусът на чумата по дребните преживни животни може да преодолее междувидовите бариери и да засегне човешкия организъм.

Едно от направленията на изследване е възможността за експозиция на вируса при хора, които работят в тясно взаимодействие със заразени животни. Селскостопански работници, ветеринарни лекари и тези, които се грижат за болни овце и кози, са в постоянен контакт с телесни течности като слюнка, кръв и урина, които могат да съдържат високи концентрации на вируса.

Вирусът може да се размножава в човешки клетъчни култури

Въпреки липсата на доказателства за инфекция при човека, тези експозиции представляват възможност за възникването на вирусна адаптация. Освен това, експериментални изследвания в лабораторни условия показват, че вирусът може да се размножава в определени човешки клетъчни култури, което подсказва потенциален риск, макар и малък, при наличието на подходящи условия.

Историческите примери за други вируси, които са преминали от животни към хора, подчертават необходимостта от внимание към заболявания като чума по дребните преживни животни. Вирусът на морбили, например, произлиза от вируса на риндерпест, който засяга преживни животни.

Коронавирусите, включително SARS-CoV-2, демонстрираха как генетични мутации и междинни гостоприемници могат да доведат до появата на нови заболявания при човека. Тези примери доказват, че въпреки липсата на настояща опасност, вирусите, които засягат животни, трябва да бъдат обект на непрекъснат мониторинг.

Четете повече в puls.bg

Автор на статията: д-р Станислав Димитров

Снимка: Pixabay