Омразата и агресията растат в социалните мрежи. Тенденцията, която се наблюдава е за изместване на езика на омразата от етническите малцинства към хората с различна сексуалност. Проучването е на Институт "Отворено общество – София"
Данните показват, че хората с различна сексуална ориентация са най-чести мишени на речта на омразата. През 2023 г., в сравнение с предишни години, по-малко хора са попадали на реч на омразата спрямо ромите - 64% през 2023 г., спрямо 81% през 2018 г. и 92% през 2016 г. За сметка на това враждебните изказвания спрямо хората с различна сексуална ориентация рязко са се увеличили – от 21% през 2016 г. на 42% през 2018 г. и на 63% през 2023 г.
Езикът на омразата и агресията са все по-разпространени в социалните мрежи
До известна степен заради това, че те са все по-използваеми, а и заради това, че скрити зад клавиатурата и обвити в по-голяма анонимност, хората по-смело изразяват омразата си.
От проучването на Институт "Отворено общество – София" става ясно, че след 2016 г. агресията се измества от етническите малцинства към хората с различна сексуална ориентация. А за това влияние оказват, както политиката, така и процесите в обществото.
"В първата половина на предишното десетилетие в правителства имаше партии, които са силно враждебни към ромите, имаше погроми. След това постепенно и заради руската пропаганда и войната в Украйна, започна в политиката да навлиза говоренето за ЛГБТ, ромите отидоха на заден план", коментира Боян Захариев от Институт "Отворено общество – София".
Според медиатора Христо Николов в провинцията агресията и омразата срещу ромите не намалява, защото им е изграден образ на "лошите". Отношението към тях в социалните мрежи обаче е различно.
"Много голям процент от този етнос показват почти всеки ден своя лик, начина на изразяване и говорене. Социалните мрежи се превърнаха в тренд на опознаване, сплотяване и стопяване на тези различия", добави Николов.
От 2018 г. речта на омразата срещу нехетеросексуалните нараства
Според Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет това е свързано с международното антиджендър течение.
"Обиди, закани с престъпление, включително заплахи с убийство - това са неща, които често се случват онлайн", отбеляза Стоянов.
Според Институт "Отворено общество – София" фактът, че статистически се наблюдава по-малко омраза към дадено общество, не означава, че тя е изчезнала напълно.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
преди 1 час