fallback

ЦСКА - театърът на марионетките

Босовете на червения клуб рискуваха злато за сребърници и стигнаха до последния възможен вариант.

07.03.2012 | 10:48

„Манчестър Юнайтед” играе в „Театъра на мечтите”, а домът на ЦСКА – „Българска армия” – се превърна в куклен театър под режисурата на „Титан”. Собствениците неспирно обновяват репертоара, подхвърляйки треньори като марионетки. Представленията продават все по-малко билети, но поне оборотът от търговия с играчи не спира.

НЮАНСИ ОКОЛО ПОРЕДНИЯ КАДРИЛ. При всеки катаклизъм в Борисовата градина мозъкът на „Титан” Иво Иванов заема позата на достолепно мълчание, футболният управник Димитър Борисов неглижира проблемите с плоски шеги, а изпълнителният директор Венци Живков поднася някое по-конкретно обяснение и лансира позитивната линия.

Смяната на дуета по неволя Пенев – Симонович със Стойчо Младенов провокира отчаян оптимизъм у Живков: „Абсолютно съм убеден, че тази година ще станем шампиони, защото г-н Младенов е най-правилният избор за старши треньор на ЦСКА”. Между редовете - достигнахме оптималния вариант и при евентуален неуспех вината няма да е в нас.

Димитър Пенев едва скрива огорчението, че след стотина дни работа, лишен от най-добрите си играчи загуби първия пролетен мач и бе отстранен досущ като през пролетта на 2009. Стратега, който вече ще има чисто формална роля в клуба, намира сили да адмирира своя наследник с „Много по-рано Младенов трябваше да поеме ЦСКА” и да предупреди, че „Никой няма да го чака, но той на това е навикнал”.

ПРОМЯНА НА ИЗИСКВАНИЯТА. Уменията на Младенов са неоспорими, колкото високите му професионални претенции. Знаете ли как би реагирал, ако босовете продадат вкупом четирима от петимата офанзивни асове и още трима титуляри бъдат замразени заради допинг? Отговорът бе даден още през лятото на 2008, когато след аферата с лиценза и започналата разпродажба Стойчо светкавично смени отбора.

За разлика от търпеливия Пенев, Младенов безкомпромисно преследва трансферните си изисквания. Чичо Митко кротко работеше с младежи и два месеца безропотно чакаше от „Титан” да му осигурят читави заместници на продадените. Стойчо иска качествени играчи веднага и бързо си осигурява подкрепа чрез медиен натиск. Сега същите тези медии, съпровождащи отбора, лансираха теза, че на Пенев е осигурена адекватна селекция. След продажбата на Мишел Платини играта на ЦСКА в контролите рязко рухна, но този факт беше срамежливо подминат, докато лъсне в Бургас.

Пенев е склонен на компромиси, за да има мир. На негово място Младенов би разкарал Дуци Симонович моментално, както навремето елиминира селекционното звено и директора Емил Костадинов. Сега демонстрира „прекрасно разбирателство и единомислие с Пенев във всяко футболно отношение”, но поема контрола върху „цялата спортно-техническа част”.

Стойчо принципно не допуска шефовете да вдигат летвата, без да му осигурят трамплин. Приемайки като незабавна цел титла и пробив в Европа, той предупреди как шансовете след загубата в Бургас са намалели, как започва от нулата - не е правил селекция и подготовка на отбора, тепърва ще опознава играчите и ръководството е обещало да осигури необходими условия за работа.

Покрай бурната абдикация на Александър Томов и първите ходове на „Титан” през пролет 2009 предупредих колега с дълъг стаж в отразяването на ЦСКА, че след година-две апологетите на новото управление ще изпитат носталгия по омразния им Лупи. Онава ирационално усещане става все по-реално.

ВЕЛИКИЯТ КОМБИНАТОР И ТИТАНИТЕ – в цифри. Томов, наричан "българския Остап Бендер", завоюва шампионския трофей с 16 точки аванс и предизвика уволнение на тандема Сираков – Стоилов, което „Левски” още преживява. От пролетта на 2009 досега „Титан” три пъти се размина с титлата и сега пое към четвърта калъфка.

Това сравнение не цели морална реабилитация на Сашо Томов, а само очертава генералната посока, в която се движи ЦСКА. Единствените константни процеси са мащабната търговия с играчи плюс безчет уволнения и пренасочвания на треньори и помощници, включително екипите в школата от върха до основите.

Хаосът не спира, точно както директорът Живков анонсира проби до дупка при назначаването на Пенев миналия октомври. Само през този сезон връчиха две дини (мениджър и треньор) под мишницата на Милен Радуканов, сетне му назначиха надзорник в лицето на Симонович и стигнаха до авангардно решение с Пенев като старши и Дуци като уж-директор, а дефакто дубльор. Сам босът Димитър Борисов го нарече „неуспешен експеримент”. Лицемерието в дуета лъсва от думите на Стратега, че Дуци не изпълнявал директорските функции, а се е натискал да стои на треньорската скамейка и да провежда паралелни разбори с играчите. Пенев изтърпя зимната разпродажба, а сега се съгласява да стане параван за шефовете под формата на президент и председател на надзорния съвет на клуба.

АГОНИЯТА НА ТЪРГОВСКИЯ ПЪТНИК. 4-буквената марка мутира в евтин етикет за дребна търговия. Усилията на „Титан” за издръжка на клуба се обезсмислят от стратегията за моментална продажба на всичко читаво. Всеки трансферен прозорец се предъвква един и същ локум: няма как да спрем този или онзи играч, защото източноевропейци и азиатци му предлагат доста по-висока заплата.

Тази зима босовете буквално рискуваха златото в първенството заради сребърници от продажбите на Зику, Нелсън, Делев и Платини. Пародията е пълна, защото идва след поредица други нелепости: аферата с положителните допинг проби на капитана Янчев, Стоянов и Трифонов (и детинското оправдание с доктора), провалено турне в Испания, пътуване „на стоп” в чартъра на „Лудогорец” и туризъм на аванта в Либия.

Стойчо Младенов твърди, че има готова стратегия за развитие на клуба и вече я синхронизира със собствениците. Или ще успее да ревизира управленския подход на „Титан”, или ЦСКА ще предложи свой прочит на прочутата пиеса на Артър Милър за смъртта на търговския пътник.

fallback
Още от България
fallback