fallback

Призванието да си планински спасител и как да избегнем телефонно обаждане към ПСС

През 2023 г. са се отзовали на близо 2400 случая

03.12.2024 | 19:30 Автор: Вяра Димова

Близо 2400 са случаите, в които планинските спасители са оказали помощ през изминалата година. Това е скок с 12 спрямо сигналите, на които са се отзовали през 2023 г., а тенденцията нараства с годините.

През 2022 г. случаите на бедстващи хора са били 2180. При близо 2200 акции в планините 179 души са намерени живи, а 23-ма са загиналите. Трима не са били открити. Най-много коварна през миналата година се оказва Рила планина, където акциите през миналата година са най-много - 56. Следват Стара планина и Пирин - с 49 и 31 спасителни акции. 

Призвание и професия

Спасителните акции в планината са призвание и професия за Мартин Стоименов вече 8 години. Той е един от 47-те щатни спасители към Планинската спасителна служба, които дежурят по 24 часа. Работата за него и колегите му се увеличава значително през зимния сезон.

"Има риск от изгубване, има риск от измръзване, има лавинен риск. Ние променяме и тактиката си, в зависимост от местоположението на пострадалия. Имаме тактически план, към който се придържаме. Винаги се стремим да бъдем в готовност, така че да реагираме максимално бързо", каза той доброволецът в ПСС и щатен служител в х. "Алеко".

Подценяването на условията и маршрута, както и лошата екипировка, са основни причини за инциденти в планината, напомнят от Спасителната служба.

"Хората придобиват лесно увереност, че гледайки в Интернет, много лесно добиват информация и за маршрути, и за екипировка, и за събития в планините", коментира директорът на Планинската спасителна служба към БЧК Емил Нешев.

Радост Димчева използва всяка възможност, за да води детето си на чист въздух в планината, като се старае да го научи на основните правила. 

"Основното нещо е човек да не тръгва неподготвен в планината, особено при зимни условия. Винаги да е с подходяща екипировка, топли дрехи и никога да не излиза от обозначените маршрути, защото е опасно", обясни тя.

Техниката е верен другар в спасителните мисии

"Не можем да кажем, че една техника, която е закупена преди 20 г., дори и да е технически изправна, трябва да продължава да се експлоатира. Хубаво е да се подменя, така че да се подмени работата на спасителите. Измислят се по-нови носилки, по-леки, по-функционални и други съоръжения", подчерта председателят на УС на ПСС Веселин Ганчев.

Най-голямата награда за спасителите остава благодарността. 

"Има хора, които всяка година идват на датата, на която се е случило тяхното нещастие. В знак на благодарност носят баница или или там каквото са приготвили, това е невероятно усещане", описа емоцията Стоименов.

Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.

fallback
Още от България
fallback