Румъния е добър съсед, партньор и съюзник за България, заяви президентът Росен Плевнелиев на съвместна пресконференция със своя румънски колега президента Клаус Йоханис в Букурещ. Според българския държавен глава двете държави дават заявка за общ подход към ключовите въпроси от дневния ред на Югоизточна Европа и ЕС.
Президентът Плевнелиев е първият държавен глава, който е на официално посещение в Румъния след встъпването в длъжност на президента Йоханис. Росен Плевнелиев подчерта, че двете държави имат амбицията да постигнат конкретни резултати по отношение на енергийната диверсификация и увеличаване на сигурността на доставките на природен газ.
"Югоизточна Европа има нужда от регионален пазар за природен газ и от регионална енергийна борса, които ще либерализират пазара на енергия и ще дадат на държавите от региона възможност за доставки на конкурентни цени." - заяви българският държавен глава. По думите на президента, България и Румъния са постигнали съгласие за приоритетното завършване на реверсивната газова връзка между двете страни, като част от изграждането на енергийния коридор Юг-Север.
"Това ще свърже газопреносната мрежа на страната ни с Гърция и Румъния и ще позволи в перспектива преноса на природен газ от Азербайджан, Катар до Централна Европа." - отбеляза Росен Плевнелиев.
Президентът допълни, че с европейско финансиране през 2017 г. предстои да бъде завършен и интерконекторната връзка между България и Гърция.
"Румъния произвежда много електроенергия и има интерес да свърже и електропреносната си мрежа с тази на България, за да може да изнася ток за държавите от региона“, заяви президентът Йоханис.
Росен Плевнелиев и Клаус Йоханис подчертаха, че присъединяването към Шенгенското пространство е приоритет и за България, и за Румъния и изпълнението на техническите критерии от двете държави е признато нееднократно от ЕК и от ЕП. Правилата в ЕС трябва да са валидни за всички и постигнатото от България и Румъния следва да бъде признато от всички партньори в Съюза, беше общата позиция на двамата президенти.
"Не можем да приемем този въпрос да се обвързва с Механизма за сътрудничество и оценка и не можем да чакаме безкрайно." - категорични бяха Росен Плевнелиев и Клаус Йоханис.
По време на съвместната си пресконференция с румънския си колега българският президент подчерта интереса на страната ни да продължи да задълбочава икономическото си сътрудничество с Румъния, която е третият по големина търговски партньор на България в рамките на ЕС. За периода 2003-2010 г. стокообменът между България и Румъния се е увеличил 8 пъти, като през 2013 г. достига 3.5 млрд. евро.
Държавният глава подчерта, че страните в региона трябва да работят за свързаност чрез изграждането на инфраструктурни проекти, включително нови мостове над р. Дунав, съвместен хидроенергиен възел, партньорство между крайдунавските общини по линия на Дунавската стратегия и Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния.
Президентът Плевнелиев отбеляза и интереса на румънските туристи към българските курорти. Близо 1 милион румънски граждани посещават годишно България. Същевременно Румъния е предпочитана туристическа дестинация за българските граждани, като годишно 300 000 българи посещават северната ни съседка.
В отговор на журналистически въпрос за постигнатите успехи от Румъния в борбата с корупцията, президентът Плевнелиев коментира, че българските съдебни институции също дават „позитивни сигнали“ с действията си, включително и с отстраняването от длъжност на високопоставени магистрати.
"Важно е, че българският парламент прие с голямо мнозинство Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Необходима е ефективност в работата на правосъдната система, както и политическа воля и кураж, за да се отговори на очакването на гражданското общество." - посочи още държавният глава.
Двамата президенти са обсъдили и перспективите за засилване на сътрудничеството на България и Румъния в сферата на отбраната, както и провеждането на повече съвместни учения на въоръжените сили на двете страни. Обща беше оценката, че кризата в Украйна променя средата на сигурност в региона и изисква по-активно сътрудничество между страните от НАТО в региона на Югоизточна Европа и Черно море.
Двете страни подготвят образователни проекти, за да отговорят на нуждите на българското национално малцинство в Румъния и на румънската общност у нас, стана ясно още след разговора на двамата президенти. България ще продължи да подпомага банатските българи в усилията им за съхраняване на тяхната езикова и културна идентичност, подчерта държавният глава.
В рамките на визитата си президентът Росен Плевнелиев проведе срещи и с министър-председателя на Румъния Виктор Понта, с председателя на Сената Калин Попеску-Таричеану и със заместник-председателя на Камарата на депутатите Флорин Йордаке. Предстои среща на държавния глава с представители на румънския бизнес и на българската общност в Букурещ.
По време на посещението стана ясно, че през първата половина на тази година ще бъде проведено съвместно заседание на правителствата на България и Румъния.