Как златото отново стана основен актив на централните банки?

Калин Христов посочи четири основни фактора, които днес движат интереса към

02.12.2024 | 19:59 Редактор:

Еволюцията на златото от древни времена до днес продължава да определя неговата роля в осигуряването на финансова и геополитическа стабилност.

"В голяма степен днешният пазар и увеличението на цената на златото се движи от поведението на централните банки", заяви бившият подуправител на Българската народна банка Калин Христов по време на бизнес форума "Финанси: Уравнения и решения", организиран от Bulgaria ON AIR и Bloomberg TV Bulgaria. 

Христов започна с обобщение на тенденциите в последните 35 години. Според него до края на 90-те и началото на 2000-те години, с глобализацията и разпада на комунизма, централните банки в Европа възприемаха златото като остарял актив.

"Много централни банки, особено в Европа, започнаха да разпродават златото със значителна скорост, което потискаше цените му. През 1999 г. те подписаха споразумение, за да регулират продажбите и да предотвратят дестабилизация на пазара", обясни Христов.

Той посочи четири основни фактора, които днес движат интереса към златото: финансовата нестабилност след фалита на Lehman Brothers, геополитическото напрежение, ниските и отрицателни лихви и разделението на света на икономически блокове.

"Използването на финансите като оръжие, както видяхме с Русия през 2022 г., накара много държави да увеличат резервите си от злато, защото то не може да бъде замразено" подчерта бившият подуправител на БНБ.

България също следва този пример, като златото съставлява около 8-9% от резервите на БНБ. Христов предложи амбициозната цел цялата стойност на капитала на централната банка да бъде обезпечена със злато.

Гледайте целия разговор във видеото.