По-добре режим на водата, отколкото нов язовир на 2 км от къщите?

Водната криза трябва да бъде преодоляна, но по друг начин, заявиха жителите на Черни Осъм

01.12.2024 | 14:00 Редактор:

Повече от 2 месеца Ловеч и Плевен са на тежък воден ремим. Тежката водна криза принуди държавата да размрази проект за изграждане на язовир до троянското село Черни Осъм, откъдето да се снабдяват с вода Плевен и Ловеч.

Жителите на селата Черни Осъм и Орешак са категорично против изграждането на язовир, който ще бъде само на два километра от имотите им.

"Фактът, че се размразява проектът предизвика изключително безпокойство във всички нас. На първо място това, че изграждането на един такъв голям водоем ще нанесе изключително тежки поражения, които едва ли биха оправдали изграждането на такъв язовир, въпреки че водната криза трябва да бъде преодоляна", коментира Цветомир Цветков от Черни Осъм.

"Това,  което сме готови, ето тука беше живата верига преди 30 години, аз съм бил участник, когато съм бил дете. Хората се страхуват да не би да загубят своите домове и имущество, така че те ще бъдат готови на всичко, което законът позволява. Протест задължително", категоричен е Иван Тотковски от Черни Осъм.

"Представете си една огромна стена, която да бъде изправена, зад която ще има милиони кубически метри вода. А селото видяхте, че е само на два километра от тук. Това е основното и най-голямо притеснение", категоричен е кметът на село Черни Осъм Марин Сираков.

Жителите на троянските села са категорични, че водната криза може да се реши единствено с подмяна на водопреносната мрежа, която е остаряла и компрометирана, а от 2019 година дори е с изтекъл експлоатационен срок.

"Всички специалисти казват, че загубите са 70 и повече процента. В момента към централния водопровод група Черни Осъм подава 300-320 литра в секунда, което е повече от четвърт кубик вода в секунда. Вие може да си направите сметката 70% от триста литра колко достига до потребителите на вода в градовете", информира кметът на село Черни Осъм Марин Сираков.

"Има огромни загуби, които ако бъдат обхванати с един ремонт на въпросния водопровод, тези проблеми няма да ги има", убеден е Владислав Кардашимов.

Повече от десет години в Троян няма воден режим, след като местната община реализира проект за подмяна на водопреносната мрежа в града. В момента общината използва минимално количество вода от група Черни Осъм, за да може по-голям воден ресурс да остава за градовете Плевен и Ловеч.

"Ние обновихме 85% от водопреносната мрежа на територията на града и от този момент насам вече 11-12 години Троян е без воден режим. Държавата трябва да подкрепи общините Плевен и Ловеч на първо място да обновят ВиК мрежата", категорична е Донка Михайлова, кмет на община Троян. 

Местните са категорични, че изграждане на язовир би отнело много средства и повече от 10 години, което няма да реши скоростно проблема с водната криза в Плевен и Ловеч.

Вижте повече в репортажа.


2
1 rate up comment rate down comment 0
Rio
преди 3 седмици
Ти ли ще се изсипеш *** смотан Не могат да намерят половин милион за ремонт на старите язовири или водопроводната мрежа половин милиард щели да по харчат за нов язовир Защо скапания Ловеч и още по скапания Плевен нямаха този проблем преди 4 десетилетия когато там живееха повече хора ами сега Защо бе *** Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 2
анонимен
преди 3 седмици
Положението вече не се издържа! Ще се изсипем там Плевен и Ловеч и просто го гътаме това село и готово! Язовир трябва да има и на който не му изнася да изчезва! Не може заради няколко селянина да страдат две области! При изграждането на язовира ще бъдат решени проблема с водата на около 40 и на още над 30 населени места! Сигнализирай за неуместен коментар