До края на 2025 година сондажите за поливна вода трябва официално да бъдат регистрирани. Според зеленчукопроизводители от Пазарджишко обаче процедурата е бавна и много скъпа, което отказва мнозина от тях да се занимават със зеленчукопроизводство. Санкциите за вземане на вода от сондаж без разрешително варират от 150 до 25 хил. лева.
Иван Кабуров отглежда осем декара зеленчуци в оранжерия. За поливане не може да използва водата по каналите, тъй като тя е налична само от май до септември. Затова разчита на подпочвените източници.
"Процедурата за узаконяване на стар сондаж или за създаване на нов отнема над 2 години. През това време се изискват различни документи – разходите са около 5 хиляди лева. Две години, докато извадиш разрешение за вода, и ти минава желанието за отглеждане на поливно земеделие", казва оранжерийният зеленчукопроизводител Иван Кабуров от с. Мало Конаре.
"Възможно е, но тези цени са за подготовка на документацията, които консултантските фирми и съответно хидрогеолозите начисляват. В басейновата дирекция таксата за издаване на разрешително е 250 лева. Може би е чакал по-дълго време, когато е имало кампании", каза директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов.
Липсата на лесен и евтин достъп до поливна вода е голям проблем за зеленчукопроизводството, което с всяка изминала година намалява.
"Това е голям проблем за зеленчукопроизводителите. Много от нашите колеги затварят фирмите си и фалират поради недостиг на поливна вода", подчерта Кабуров.
Той призовава процедурата по узаконяване на сондажите да бъде опростена.
Снимка: БГНЕС