Петър Чобанов: Минималната заплата крие повече рискове, отколкото решения на проблеми

Има опасност да изпаднем в състояние на свръхдефицит, каза подуправителят на БНБ

25.11.2024 | 20:47 Редактор:

"Централната банка си има конкретен мандат и ние от БНБ се стремим този мандат да не се разширява - всички екзотични идеи за добавяне на правомощия, които могат да разширят мандата, са излишни. Икономическото развитие се движи от подход, базиран на данните. Ние сме развили капацитет относно развитието на българската икономика и прогнозите, които правим, се оказват близо до действителността и ни помагат при вземането на решения", заяви подуправителят на БНБ Петър Чобанов по време на бизнес форума "Финанси: Уравнения и решения", организиран от Bulgaria ON AIR и Bloomberg TV Bulgaria. 

По думите му поддържайки бюджетния дефицит близо до 3%, остава въпросът дали ще успеем да го съхраним.

"Продължаваме да поддържаме високи буфери, необходими за стабилността. Тази година пристъпихме и към мерки, насочени към кредитополучателите с оглед ситуацията на пазара на недвижими имоти и някои темпове за растеж, които могат да се сторят извън представите за стабилност", допълни Чобанов.

Каква е ефективността на разходите на тежките социални системи

"Имаме рискове тези 3% да бъдат нарушени следващата година и да изпаднем в ситуация на свръхдефицит. Трябва да избегнем тази ситуация. Ситуацията с минималната работна заплата категорично създава много повече рискове, отколкото да решава проблеми. Трябва да се възстанови балансът в пенсионната система", поясни гостът.

Чобанов е категоричен, че прогнозите за инфлацията в края на годината показват, че може да се изпълни критерият за еврото, но с настоящата политическа ситуация предстои да видим дали ще е достатъчно. 

Той подчерта, че инвестициите са свързани с общото развитие на финансовата система в европейски план, но трябва първо да видим дали ще има приет бюджет и след това да се постараем нещата да изглеждат по-разумно.

Гледайте целия разговор във видеото.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


2
2 rate up comment rate down comment 0
изедници
преди 4 седмици
До кога държавата ще мисли само за богатите? До кога ще расте неравенството? Вече минахме по този показател повечето страни в Африка! Защо нашите заплати са най-ниски в Европа? Защо има хора с по 2-3 милиона месечни заплати, а близо 1 милион работят на минималната? Сигнализирай за неуместен коментар
1
1 rate up comment rate down comment 0
неравенства
преди 4 седмици
У нас имаме банкова репресия! Банките са кожодери и за всяка услуга постоянно увеличават таксите! Задължителната "основна банкова сметка", достъпна за всички в ЕС, не съществува на практика за нашите банки. Тук печалбарството е взело връх и държавата го толерира. БНБ въобще не влиза в ролята си на регулатор. Сигнализирай за неуместен коментар